در سامانه مدرس، در دروسم مشکل دارم؟

استاد هستم، آیا این امکان وجود دارد که لیست اسامی طلاب درس خودم رو در سامانه مدرس مشاهده کنم؟

این امکان برای استاد درس مربوطه در بخش بررسی فعالیت تکلیف وجود دارد.
برای این منظور وارد درس مربوطه شوید، به بخش تکلیف گروه مربوط به کلاس آنلاین خود مراجعه فرمایید، بر روی «مشاهده/نمره دادن تمام تکلیف‌های تحویل داده شده» کلیک نمایید.
در این بخش شما می توانید اسامی تمامی طلاب مربوط به کلاس آنلاین خود را مشاهده نمایید.
جهت مرتب سازی بر اساس حروف الفبا می توانید روی عنوان نام خانوادگی کلیک نمایید.
در صورتی که تعداد طلاب بیش از 10 طلبه باشند ، شما جهت مشاهده 10 طلبه بعدی به صفحات بعدی می توانید مراجعه فرمایید و یا در پایین صفحه از بخش اختیارات، تعداد تکلیف در هر صفحه را بر روی همه و فیلتر را بر روی «فیلتری اعمال نشود» تنظیم نمایید.

میخوام تکلیف جدید ارسال کنم، امکانش نیست؟چطور تکلیف جدید از طلبه دریافت کنم؟

برای ارسال/دریافت تکلیف جدید از کاربر و یا فعال ساختن امکان ویرایش آن ، می بایست تکلیف ، توسط استاد درس ، از حالت تحویل نهایی به حالت پیشنویس تغیر یابد:
برای این منظور ابتدا وارد فعالیت تکلیف در درس مربوطه شوند، در صفحه باز شده، تعداد طلاب درس، تعداد تکلیف های پیشنویس و تحویل داده شده، نمایش داده شده است. با زدن دکمه «مشاهده / نمره دادن تمامی تکالیف تحویل داده شده»، صفحه لیست تکالیف ارسالی باز می شود.، در لیست تکالیف ارسالی ، بر روی عبارت ویرایش مربوط به تکلیف کاربر کلیک نمایند و سپس از لیست کشویی باز شده با انتخاب «بازگرداندن وضعیت تحویل به پیشنویس» امکان ویرایش، حذف و بارگذاری تکلیف جدید، به کاربر داده می شود.

استاد هستم و میخواهم تکالیف ارسالی طلاب را در درس بررسی کنم؟

برای این منظور ابتدا وارد فعالیت تکلیف در درس مربوطه شوید، در صفحه باز شده می توانید تعداد طلاب درس، تعداد تکلیف های پیشنویس و تحویل داده شده را مشاهده نمایید.
برای مشاهده تکالیف ارسال شده، دکمه «مشاهده / نمره دادن تمامی تکالیف تحویل داده شده» را بزنید.
در لیست باز شده ، می توانید وضعیت تحویل، زمان تحویل فایل را ملاحظه فرمایید و همچنین با کلیک بر روی عنوان فایل ، فایل تحویل داده شده را دریافت و مشاهده نمایید.
جهت نمره دادن، کافی است روی دکمه نمره مربوط به طلبه، کلیک نمایید ، در صفحه باز شده می توانید مجددا وضعیت تحویل، زمان تحویل فایل را ملاحظه فرمایید و همچنین با کلیک بر روی عنوان فایل ، فایل تحویل داده شده را مشاهده نموده و در پایان ، در جعبه مربوط به درج نمره، نمره مدنظر را درج نموده و سپس بر روی ذخیره تغییرات کلیک نمایید.
بعد از ثبت شدن نمره، جهت برگشت به لیست تکالیف ارسال شده، بر روی عبارت «مشاهده / نمره دادن تمامی تکالیف تحویل داده شده» کلیک نمایید.

نکته مهم: با توجه به اینکه تکلیف جدید نیز از همین فعالیت تکلیف ارسال می شود و نمره تکلیف جدید جایگزین نمره قبلی می شود، لیست نمرات را جهت اعمال در نمره نهایی درس، بصورت مکتوب، نزد خود داشته باشید.

توجه : برای دریافت تکلیف جدید از کاربر و یا فعال ساختن امکان ویرایش آن ، می بایست تکلیف را از حالت تحویل نهایی به حالت پیشنویس برگردانید:
برای این منظور ، در لیست تکالیف ارسالی، بر روی عبارت ویرایش مربوط به تکلیف کاربر کلیک نمایید و سپس از لیست کشویی باز شده با انتخاب «بازگرداندن وضعیت تحویل به پیشنویس» امکان ویرایش، حذف و بارگذاری تکلیف جدید را به کاربر بدهید.

استاد درس، یک فایلی را در پوشه درس گذاشته چطور دریافتش کنم؟

برای این منظور، در درس مورد نظر به فعالیت پوشه درس مراجعه فرمایید، جهت دریافت کافی است روی عنوان فایل آن کلیک نمایید و یا جهت دریافت تمامی فایل ها، روی دکمه دریافت کل محتوای پوشه کلیک نمایید.

می خواهم تکلیفم را در سامانه بارگذاری کنم؟

در دستگاه رایانه برای این منظور ابتدا وارد فعالیت تکلیف در درس مربوطه شوید، دکمه تحویل تکلیف را بزنید.
در صفحه بارگذاری فایل، فرمت های قابل پشتیبانی جهت بارگذاری به عنوان تکلیف عنوان شده است،(در صورت نیاز فرمت فایل خود را به فرمت قابل پشتیبانی تبدیل نمایید و فایل خود را جهت بارگذاری بصورت تک فایل آماده نمایید)
برای اضافه کردن فایل، فایل‌های مورد نظر را بکشید و در قسمت نقطه چین رها کنید و منتظر بمانید تا بصورت کامل بارگذاری شود و در پایان دکمه ذخیره تغییرات را بزنید.

در سیستم عامل های موبایل و همچنین دستگاه رایانه می توانید در صفحه بارگذاری فایل بر روی آیکون اضافه کردن فایل و یا بر روی کادر نقطه چین کلیک نمایید، روی گزینه ارسال یک فایل کلیک نمایید، بر روی دکمه Choose File کلیک نمایید، فایل مدنظر خود را از روی سیستم انتخاب نمایید، منتظر بمانید تا فایل بر روی سایت بارگذاری شود، در پایان دکمه ذخیره تغییرات را بزنید.

بعد از اعمال فوق، تکلیف شما به حالت پیشنویس ارسال می شود و شما می توانید با کلیک بر روی عنوان آن دریافت نمایید و بررسی نمایید.
بعد از بارگذاری، برای ویرایش، حذف و جایگزینی فایل آپلود شده ، در فعالیت تکلیف، بر روی دکمه ویرایش پاسخ کلیک کنید، سپس روی عنوان فایل خود کلیک نمایید، گزینه حذف را انتخاب نمایید، پنجره باز شده را تایید نمایید و جهت بارگذاری فایل جدید طبق اعمال گفته شده فایل جدید بارگذاری فرمایید و در پایان روی ذخیره تغییرات کلیک نمایید.

برای تحویل نهایی تکلیف، بر روی تحویل تکلیف کلیک نمایید، بر روی ادامه کلیک نمایید.
توجه : در صورت تحویل نهایی تکلیف، دیگر امکان ویرایش، حذف تکلیف و همچنین ارسال تکلیف جدید وجود ندارد و فقط استاد درس می توانند وضعیت تکلیف را از حالت تحویل نهایی به حالت پیش نویس برگردانند.

حداکثر به تعداد 5 فایل و هر فایل حداکثر حجم 5 مگابایت می توانید بارگذاری فرمایید، قبل از بارگذاری فایل، می بایست فایل خود را فشرده سازی نمایید (حداکثر 5 مگابایت) و همچنین با توجه به محدودیت تعداد فایل ، جهت بارگذاری تکلیف جدید می بایست تکلیف قبلی را حذف نموده و تکلیف جدید را جایگزین نمایید.

امکان بارگذاری فایل با فرمت صوتی و ویدیویی بصورت مستقیم وجود ندارد، برای بارگذاری فایل صوتی و ویدیویی می بایست قبل از بارگذاری حجم فایل خود را با نرم افزار های مبدل تا حداکثر 5 مگابایت کاهش دهید و همچنین با نرم Winrar با فرمت zip فشرده سازی و در پایان ارسال نمایید .

استاد هستم و میخواهم فایل تدریس، جزوه و … را در پوشه درس برای طلاب بارگذاری کنم؟

در دستگاه رایانه برای این منظور ابتدا وارد فعالیت پوشه در درس مربوطه شوید، دکمه ویرایش را بزنید، در صفحه بارگذاری فایل، در صورتی که در سیستم عامل ویندوز می باشید می توانید برای اضافه کردن فایل، می‌توانید فایل‌های مورد نظر را بکشید و در قسمت نقطه چین رها کنید و منتظر بمانید تا بصورت کامل بارگذاری شود و در پایان دکمه ذخیره تغییرات را بزنید.

در سیستم عامل های موبایل و همچنین دستگاه رایانه می توانید در صفحه بارگذاری فایل بر روی آیکون اضافه کردن فایل و یا بر روی کادر نقطه چین کلیک نمایید، روی گزینه ارسال یک فایل کلیک نمایید، بر روی دکمه Choose File کلیک نمایید، فایل مدنظر خود را از روی سیستم انتخاب نمایید، منتظر بمانید تا فایل بر روی سایت بارگذاری شود، در پایان دکمه ذخیره تغییرات را بزنید.

بعد از بارگذاری برای حذف فایل آپلود شده ، در فعالیت پوشه، بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید، سپس روی عنوان فایل خود کلیک نمایید، گزینه حذف را انتخاب نمایید، پنجره باز شده را تایید نمایید و در پایان روی ذخیره تغییرات کلیک نمایید.

حداکثر فضای موجود برای بارگذاری فایل در فعالیت پوشه 100 مگابایت می باشد، بنابراین تا آنجا که امکان دارد فایل های خود را فشرده سازید و همچنین بعد از مدتی فایل های قبلی را حذف، فایل های جدید را جایگزین فایل های قبلی نمایید.

طلاب محترم توجه داشته باشند که این امکان فقط برای اساتید می باشد و می توانند در فعالیت پوشه، با کلیک بر روی عنوان فایل مورد نظر، محتوای بارگذاری شده را دریافت نمایند.

آیا امکان حضور در دو کلاس مجزا، بصورت همزمان وجود دارد؟

از لحاظ فنی این امکان در سیستم رایانه وجود دارد، ولی می بایست از لحاظ آموزشی با همکاران آموزش مدرسه هماهنگی لازم را داشته باشید تا در صورت امکان ساعت برگزاری کلاس ها را جابجا نمایند، در غیر این صورت انتخاب واحد شما اصلاح نمایند تا در آینده از لحاظ آموزشی دچار مشکل نشوید.

چرا یکی از دروس من آزمون پایانی ندارد؟

بعضی دروس مثل پایان نامه و یا تحقیق پایانی، آزمون پایانی ندارند و نمره در اختیار استاد می باشد

چرا برای یکی از درس های من، امکان ارسال تحقیق و یا تکلیف نمی باشد؟

امکان ارسال تکلیف و تحقیق بر اساس قوانین آموزشی ایجاد می شود فلذا درس مورد نظر شما تحقیق یا تکلیف ندارد.

دروس انتخاب واحد من، در سامانه مدرس بارگذاری نشده اند؟ دروس بصورت ناقص آمده، چی کار کنم؟

 1. در صورتی که امروز انتخاب واحد کرده اید بدانید که انتخاب واحد جدید 24 ساعت بعد به سامانه مدرس منتقل خواهند شد
 2. به پرتال طلبه مراجعه کرده و در قسمت دروس انتخاب واحد شده دروس خود را یکبار دیگر بررسی نمایید. ممکن است به هر دلیلی درس مدنظر شما در لیست دروس انتخاب واحد شده قرار نگرفته باشد
 3. در صورتی که دو مورد بالا را بررسی کردید و به نتیجه نرسیدید با پشتیبان سامانه تماس بگیرید

با سخت افزار ها، نرم افزار ها و سیستم عامل مشکل دارم؟

با موبایل هستم و از کلاس بصورت خودکار خارج میشم؟

این مشکل می تواند دلایل زیادی داشته باشد که بترتیب بررسی می شود:
1- در صورتی که در هنگام خروج خودکار از کلاس، مرورگر باز می باشد و شما با خطای Network Lost مواجه می شوید و شما از کلاس خارج می شوید و مجددا بعد از چند لحظه وارد می شوید، این خطا بدلیل افت یا قطع موقتی اینترنت می باشد، جهت رفع مشکل موارد زیر را بررسی فرمایید:
– وضعیت اتصال کلاس را بررسی فرمایید که همیشه می بایست مقدار Latency کلاس زیر 70 باشد و Connectipon Status آن روی حالت Excellent باشد.

– به دلیل محدود بودن سرعت و پهنای باند اینترنت شما ، در زمان برگزاری و آنلاین بودن در کلاس، تمامی برنامه ها، شبکه های اجتماعی و پیام رسان های فعال گوشی همراه، که از اینترنت استفاده می کنند را از طریق تنظیمات برنامه ها غیر فعال نمایید و فقط از طریق مرورگر کروم از کلاس آنلاین استفاده نمایید.

– در صورتی که استاد از وبکم استفاده می نمایند، بدلیل محدودیت سرعت اینترنت ، از ایشان بخواهید وبکم خود را غیر فعال نمایند.
– اگر بصورت اشتراکی با اعضای خانواده از اینترنت Wifi استفاده می کنید، در زمان برگزاری کلاس فقط گوشی موبایل، جهت استفاده در کلاس به اینترنت وصل باشد.
-ممکن است بدلیل تغییر آنتن گوشی از حالت 4G به 3G و H+ و … باشد و یا از دست دادن اتصال اینترنت و وصل مجدد آن باشد، که در این صورت، جایی از منزل قرار گیرید که بیشترین میزان آنتن دهی سیم کارت موبایل را داشته باشید.
2- در صورتی که در هنگام خروج خودکار از کلاس مرورگر باز می باشد و شما با خطای Network Lost مواجه می شوید و از کلاس خارج می شوید و دیگر نمی توانید وارد شوید:
-بررسی فرمایید که اینترنت موبایل شما وصل باشد.
– در صورتی که مطمئن می باشید اینترنت وصل می باشد و سامانه باز می گردد، ولی کلاس باز نمی شود، از طریق آیکون پشتیبانی ، با پشتیبان مدرس ارتباط برقرار نمایید، تا کلاس را بررسی نمایند.
– در صورتی که مطمئن می باشید اینترنت وصل می باشد و سامانه باز نمی شود، از طریق آیکون پشتیبانی ، با پشتیبان مدرس ارتباط برقرار نمایید، تا قطعی احتمالی سرور را بررسی نمایند.

3- در صورتی که در هنگام خروج از کلاس، صفحه نمایش گوشی موبایل خاموش می شود و شما از کلاس بصورت خودکار خارج می شوید:
– حتما قبل از شروع کلاس باتری گوشی موبایل را شارژ کامل نمایید که در زمان برگزاری کلاس با افت میزان شارژ باتری موبایل مواجه نشوید.
– در تنظیمات صفحه نمایش گوشی همراه، زمان خودکار خاموش شدن صفحه گوشی موبایل را ، روی حداکثر مقدار و در صورت امکان روی هرگز قرار دهید و در زمان برگزاری کلاس ، توجه کافی به خاموش نشدن صفحه موبایل داشته باشید.

– در تنظیمات صفحه نمایش گوشی همراه، تنظیم خودکار حالت صفحه که برای ذخیره باتری بیشتر می باشد را غیر فعال نمایید.

4- در صورتی که صفحه گوشی شما هنگ می کند و کلاس به همراه مرورگر کروم بسته می شوند:
-این می تواند بدلیل پر شدن رم گوشی موبایل شما باشد، که برای رفع مشکل، قبل از ورود به کلاس تمامی شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها و برنامه ها فعال موبایل را غیر فعال نمایید و رم گوشی موبایل را تا آنجا که می توانید آزاد نمایید و سپس وارد کلاس شوید.

نسخه اندروید گوشی موبایلم 4 می باشد، هنگام ورود به کلاس با صفحه سفید مواجه می شوم؟

در گوشی های موبایل با نسخه های قدیمی اندروید 4 ، جهت رفع مشکل مواجه شدن با صفحه سفید بعد از ورود به کلاس، در گوشی موبایل خود مرورگر فایرفاکس نصب نمایید و با این مرورگر وارد کلاس شوید.

چرا مدرس؟ چرا پیام رسان ها و شبکه اجتماعی دیگر نه؟

علت ترجیح سامانه مدرس نسبت به پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی:

 • امکان برگزاری کلاس به صورت برخط و تعاملی با مشارکت همزمان طلاب و اساتید در مدرس فراهم شده است؛ اما در پیام رسان‌ها صرفا یک فایل صوتی ارسال می‌شود و طلبه از محتوای ارائه شده، بهره‌ علمی لازم را نمی‌برد و لذا از استاندارد لازم در بحث تکنولوژی آموزشی برخوردار نیست.
 • اطلاعات دروس، انتخاب واحد طلاب، مشخصات استاد و طلاب، و زمان‌بندی برگزاری کلاس، به صورت کامل و صحیح از سامانه آموزش به سامانه مدرس، انتقال داده می‌شود. ولی در پیام رسان‌ها لازم است تک تک طلاب را به گروه‌های مربوطه دعوت نمود.
 • امکان نظارت توسط استاد و کادر مدرسه بر کمیت و کیفیت برگزاری کلاس‌ها فراهم است. امری که در پیام رسان ها با سختی فراوان و بعضا ناممکن روبرو است.
 • امکان برگزاری آزمون میان ترم و پایان ترم به صورت برخط اعم از تستی و تشریحی بصورت هوشمند و زمانبندی شده در سامانه مدرس فراهم است؛ اما این امکان در پیام رسان‌ها فراهم نمی‌باشد.
 • امکان ارسال تحقیقات درسی در سامانه مدرس به صورت هوشمند و برنامه‌ریزی شده فراهم شده است.
 • امکان انتقال نمرات از سامانه مدرس به سامانه آموزش به صورت مکانیزه فراهم است.

به اینترنت، سیستم رایانه و موبایل دسترسی ندارم، چیکار کنم؟

در صورتی که طلبه از امکانات سخت افزاری لازم برخوردار نبود؛ راه‌های زیر می بایست مورد استفاده قرار گیرد:
-اگر در استفاده از تلفن همراه محدودیت زمانی داشته باشد؛ به عنوان مثال اعضای خانواده از تلفن همراه مشترک استفاده می‌نمایند: طلاب آن کلاس با هماهنگی استاد یا معاون آموزش مدرسه، می توانند از استاد درخواست کنند که ساعت کلاس را به ساعتی تغییر دهد که موبایل در اختیار طلاب قرار دارد.
-یک روز پس از برگزاری کلاس، به سامانه مراجعه نموده و از کلاس‌های ضبط شده استفاده نماید.
-در صورت عدم امکان تحقق موارد فوق، در زمان برگزاری کلاس برخط در مدرسه حضور یابد و از رایانه‌های مدرسه برای شرکت در کلاس استفاده کند.در این صورت مدرسه موظف به همکاری حداکثری با این دسته از طلاب خواهد بود.

هزینه اینترنت مصرفی سامانه مدرس و کلاس های آنلاین چقدره؟

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعرفه ترافیک مصرفی سامانه آموزشی مدرس برای استفاده همکاران، اساتید و طلاب گرامی کاملا رایگان می باشد. جهت اطمینان از این موضوع می توانید به این لینک مراجعه فرمایید.

توجه نمایید که برای ورود به سامانه می بایست اینترنت پرسرعت و بسته فعال داشته باشید ولی از حجم بسته ایترنت مصرفی شما کسر نخواهد شد.

در صورتی که با اتصال به اینترنت ، از حجم بسته اینترنت مصرفی شما کسر می شود، توجه نمایید که این مصرف مربوط به برنامه های جانبی و بروزرسانی های سیستم عامل رایانه و یا گوشی هوشمند شما (شامل بروزرسانی های سیستم عامل ویندوز، برنامه های گوگل پلی، بازار و شبکه های اجتماعی گوشی هوشمند موبایل و …) می باشد و مربوط به سامانه مدرس و کلاس آنلاین سامانه نمی باشد.

آیا به عنوان طلبه می توانم با گوشی همراه وارد سامانه مدرس شوم؟

پیشنهاد ما استفاده از رایانه رومیزی و یا لپ تاپ برای نمایش بهتر سامانه می باشد.

اما شما می توانید با گوشی های هوشمند Android و IOS نیز به کلاس ها وارد شوید.

استاد هستم، برای برگزاری کلاس، به چه سخت افزاری نیاز دارم؟

 • سیستم شخصی: لپ تاپ یا رایانه رومیزی
 • اینترنت پرسرعت و پایدار
 • هدست(چنانچه از لپ تاپ برای اتصال به سامانه و کلاس برخط استفاده می نمایید، چنانچه از صحت و کیفیت میکروفون موجود در لپ تاپ اطمینان دارید. نیاز به خرید هدست وجود نخواهد داشت.)
 • وب کم در صورت تمایل

طلبه هستم، استفاده از میکروفون الزامیه؟

در حالت کلی برای طلاب الزامی به استفاده از میکروفون نمی باشد اما در صورتیکه قرار به صحبت شما در کلاس باشد نیاز به میکروفون خواهید داشت.

توجه : چنانچه از لپ تاپ برای اتصال به سامانه و کلاس برخط استفاده می نمایید، چنانچه از صحت و کیفیت میکروفون موجود در لپ تاپ اطمینان دارید. نیاز به خرید میکروفون وجود نخواهد داشت. اما اگر تمایل به خرید میکروفون دارید، خرید هدست توصیه می گردد.

سیستم عامل اندروید موبایلم قدیمیه، آیا نیاز هست موبایل جدیدی تهیه کنم؟

اجرای سامانه مدرس روی گوشی های اندرویدی نسخه 4.1 به بالا امکان پذیر می باشد.

می خواهم از مرورگر فایر فاکس استفاده کنم، مشکلی بوجود نمیاد؟

پیشنهد گروه پشتیبانی مدرس استفاده از سامانه روی مرورگر گوگل کروم می باشد.

اما امکان استفاده از سامانه روی مرورگر فایرفاکس نیز فراهم می باشد.

از چه مرورگری در سامانه مدرس استفاده کنم؟

آخرین نسخه مرورگر گوگل کروم( Google Chrome) برای اتصال به سامانه مدرس پیشنهاد می شود.

برای نصب این نرم افزار به قسمت پیش نیازها مراجعه نمایید.

برای عکس برداری از برگه پاسخ به آزمون از چه نرم افزاری استفاده کنم؟

با توجه به کیفیت بالای دوربین های موجود در تلفن ‌های همراه و حجم بالای فایل عکس در زمان بارگزاری برگه پاسخ در زمان آزمون، نرم افزار Cam Scanner جهت تهیه عکس توصیه می گردد.
برای نصب این نرم افزار به قسمت پیش نیازها مراجعه نموده و آن را نصب کنید.

در کلاس برخط(آنلاین) مشکل دارم؟

با موبایل هستم و از کلاس بصورت خودکار خارج میشم؟

این مشکل می تواند دلایل زیادی داشته باشد که بترتیب بررسی می شود:
1- در صورتی که در هنگام خروج خودکار از کلاس، مرورگر باز می باشد و شما با خطای Network Lost مواجه می شوید و شما از کلاس خارج می شوید و مجددا بعد از چند لحظه وارد می شوید، این خطا بدلیل افت یا قطع موقتی اینترنت می باشد، جهت رفع مشکل موارد زیر را بررسی فرمایید:
– وضعیت اتصال کلاس را بررسی فرمایید که همیشه می بایست مقدار Latency کلاس زیر 70 باشد و Connectipon Status آن روی حالت Excellent باشد.

– به دلیل محدود بودن سرعت و پهنای باند اینترنت شما ، در زمان برگزاری و آنلاین بودن در کلاس، تمامی برنامه ها، شبکه های اجتماعی و پیام رسان های فعال گوشی همراه، که از اینترنت استفاده می کنند را از طریق تنظیمات برنامه ها غیر فعال نمایید و فقط از طریق مرورگر کروم از کلاس آنلاین استفاده نمایید.

– در صورتی که استاد از وبکم استفاده می نمایند، بدلیل محدودیت سرعت اینترنت ، از ایشان بخواهید وبکم خود را غیر فعال نمایند.
– اگر بصورت اشتراکی با اعضای خانواده از اینترنت Wifi استفاده می کنید، در زمان برگزاری کلاس فقط گوشی موبایل، جهت استفاده در کلاس به اینترنت وصل باشد.
-ممکن است بدلیل تغییر آنتن گوشی از حالت 4G به 3G و H+ و … باشد و یا از دست دادن اتصال اینترنت و وصل مجدد آن باشد، که در این صورت، جایی از منزل قرار گیرید که بیشترین میزان آنتن دهی سیم کارت موبایل را داشته باشید.
2- در صورتی که در هنگام خروج خودکار از کلاس مرورگر باز می باشد و شما با خطای Network Lost مواجه می شوید و از کلاس خارج می شوید و دیگر نمی توانید وارد شوید:
-بررسی فرمایید که اینترنت موبایل شما وصل باشد.
– در صورتی که مطمئن می باشید اینترنت وصل می باشد و سامانه باز می گردد، ولی کلاس باز نمی شود، از طریق آیکون پشتیبانی ، با پشتیبان مدرس ارتباط برقرار نمایید، تا کلاس را بررسی نمایند.
– در صورتی که مطمئن می باشید اینترنت وصل می باشد و سامانه باز نمی شود، از طریق آیکون پشتیبانی ، با پشتیبان مدرس ارتباط برقرار نمایید، تا قطعی احتمالی سرور را بررسی نمایند.

3- در صورتی که در هنگام خروج از کلاس، صفحه نمایش گوشی موبایل خاموش می شود و شما از کلاس بصورت خودکار خارج می شوید:
– حتما قبل از شروع کلاس باتری گوشی موبایل را شارژ کامل نمایید که در زمان برگزاری کلاس با افت میزان شارژ باتری موبایل مواجه نشوید.
– در تنظیمات صفحه نمایش گوشی همراه، زمان خودکار خاموش شدن صفحه گوشی موبایل را ، روی حداکثر مقدار و در صورت امکان روی هرگز قرار دهید و در زمان برگزاری کلاس ، توجه کافی به خاموش نشدن صفحه موبایل داشته باشید.

– در تنظیمات صفحه نمایش گوشی همراه، تنظیم خودکار حالت صفحه که برای ذخیره باتری بیشتر می باشد را غیر فعال نمایید.

4- در صورتی که صفحه گوشی شما هنگ می کند و کلاس به همراه مرورگر کروم بسته می شوند:
-این می تواند بدلیل پر شدن رم گوشی موبایل شما باشد، که برای رفع مشکل، قبل از ورود به کلاس تمامی شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها و برنامه ها فعال موبایل را غیر فعال نمایید و رم گوشی موبایل را تا آنجا که می توانید آزاد نمایید و سپس وارد کلاس شوید.

میخواهم در محیط چت کلاس بصورت خصوصی با کاربری چت کنم؟ چطور می تونم برگردم عمومی چت کنم؟

برای چت خصوصی در کلاس، کافی است در لیست حاضرین کلاس(Attendees) بر روی عنوان شخص مورد نظر کلیک نمایید و سپس گزینه Private Chat را بزنیدو یا در پنجره چت روی علامت + کلیک نمایید و سپس شخص مورد نظر را انتخاب نمایید،بدین ترتیب در پنجره چت سربرگ جدیدی با عنوان شخص مورد نظر ایجاد می شود و شما می توانید با ایشان بصورت خصوصی چت نمایید.

برای برگشتن به چت عمومی ، در پنجره چت بر روی سربرگ Everyone کلیک نمایید و در این سربرگ می توانید بصورت عمومی با تمامی کاربران چت نمایید.


استاد فایل Pdf را در محیط Share به اشتراک گذاشته ولی نمایش داده نمی شود؟

این اشکال در مواقعی رخ می دهد که افزونه نرم افزار Internet Download Manager بر روی مرورگر کروم شما نصب و فعال باشد.
برای غیر فعال سازی آن در مرورگر کروم روی عبارت … جلوی آدرس بار کلیک نمایید، از منوی باز شده گزینه More Tools و سپس Extensions را انتخاب نمایید(و یا در آدرس بار مرورگر به آدرس chrome://extensions مراجعه فرمایید).
در پنجره باز شده افزونه IDM را غیر فعال نمایید و سپس در صورت عدم نیاز Remove نمایید.

بعد از ورود به کلاس با خطای «Media Access به همراه علامت خطر مثلثی قرمز رنگ» مواجه می شوم؟

برای رفع مشکل، بعد از رویت خطا بر روی عبارت Display Media کلیک نمایید.

با گوشی که وارد کلاس میشوم امکانات کلاس برایم محدود شده، برای اینکه تمام صفحه، کلاس را ببینم چیکار کنم؟

در مرورگر کروم موبایل ابتدا روی عبارت سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک فرمایید و گزینه Desktop site را فعال نمایید.

هر موقع که وارد کلاس می شوم می خواهم سامانه به من یادآوری کنه که جلسه را ضبط کنم؟

اساتید محترم ، برای این منظور در کلاس آنلاین از منوی بالای صفحه رو عنوان کلاس کلیک نمایند، سپس گزینه Preferences ، در پنجره باز شده گزینه General را انتخاب نمایید و در پایان تیک گزینه Remind me to start recording the session را فعال نمایید و بر روی دکمه Done کلیک نمایید.

وقتی روی علامت میکروفن میزنم با خطای قرمز رنگ«To use mic,reload and grant mic permission from browser» روبرو میشم؟

– دسترسی مرورگر خود را به صدای کلاس بررسی فرمایید:

در مرورگر کروم سیستم عامل ویندوز ، در محیط کلاس آنلاین روی علامت قفل کنار آدرس بار مرورگر کروم کلیک فرمایید، روی گزینه Site Setting کلیک نمایید، در پنجره باز شده گزینه Microphone و گزینه Sound را روی حالت Allow قرار دهید، پنجره باز شده را ببندید.

صفحه کلاس را Reload  نمایید و یا کلاس را ببندید و دوباره از گزینه پیوستن به کلاس وارد کلاس شوید.

در مرورگر کروم موبایل ابتدا روی عبارت سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک فرمایید و گزینه Desktop site را فعال نمایید.

سپس روی علامت قفل کنار آدرس بار مرورگر کروم کلیک فرمایید، روی گزینه Site Setting کلیک نمایید، در پنجره باز شده گزینه Microphone و گزینه Sound را روی حالت Allow قرار دهید، پنجره باز شده را ببندید، صفحه کلاس را ببندید و دوباره از گزینه پیوستن به کلاس وارد کلاس شوید.

در مرورگر کروم موبایل در صورتی که گزینه Access your microphoneدر پنجره فوق وجود نداشت ، برروی عبارت سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک فرمایید.
روی گزینه Settings کلیک نمایید ودر منوی ظاهر شده بر روی گزینه Site Settings سایت کلیک کنید و در پنجره ظاهر شده بر روی گزینه All Sites کلیک کنید، سپس روی سایتی که آیکون کلاس آنلاین را دارد کلیک نمایید(https://ac.whc.ir) و در پنجره ظاهر شده بر روی علامت میکروفن (گزینه Access your microphone) کلیک کنید و آن را از حالت Block به Alow تغییر دهید.

در کلاس آنلاین در محیط Share (اشتراک گذاری)، فایلی را به اشتراک می گذارم با خطای «The Was an error converting your file» مواجه می شوم؟

خطای مشاهده در صورتی رخ می دهد که فایل شما در سامانه پشتیبانی نشود، توجه نمایید که در سامانه جهت اشتراک گذاری فایل های ویدیویی از فرمت Mp4، فایل های صوتی از فرمت Mp3، فایل های عکس از فرمت JPG و فایل های سند از فرمت PDF استفاده نمایید.
دقت نمایید که حداکثر حجم فایل های ارسالی نباید بیشتر از 10 مگابایت باشد.

جهت تبدیل فایل ها به فرمت قابل پشتیبانی، می توانید از نرم افزار های موجود در بخش پیشنیاز سامانه استفاده نمایید.

در محیط وایت برد وقتی فارسی تایپ میکنم و دکمه اینتر را میزنم متن را به صورت جدا از هم نمایش میدهد؟

امکان تایپ فارسی در قسمت وایت برد پشتیبانی نمی شود.
برای به اشتراک گذاری متن با خط فارسی میتوانید از امکان Notes استفاده کنید. برای این منظور ، در منوی بالای کلاس بر روی آیکون تنظیمات Pods که شبیه پنجره می باشد، کلیک نمایید و در قسمت Notes میتوانید یک Notes جدید باز کنید و یا از Note های موجود استفاده نمایید و آن را نمایش دهید.
امکان ویرایش این Pod فقط با استاد درس می باشد و طلاب فقط می توانند آن را مشاهده نمایند.

می خواهم با استفاده از وبکم، بصورت تصویری در کلاس تدریس داشته باشم، چه کار کنم؟

در حال حاضر امکان تدریس تصویری در کلاس غیر فعال می باشد و شما می توانید بصورت صوتی تدریس نمایید و یا قبل از کلاس از محتوای خود، فیلم، صوت، عکس و Pdf تهیه نموده و با استفاده از محیط Share با طلاب به اشتراک بگذارید و تدریس خود را داشته باشید.

می خواهم تصویر مانیتور خودم را در کلاس به اشتراک بگذارم، چی کار کنم؟

امکان به اشتراک گذاری صفحه مانیتور در کلاس های برخط سامانه مدرس غیر فعال گردیده است، در صورت نیاز می توانید قبل از کلاس ، از مطالب خود فیلم، صوت، عکس و یا Pdf تهیه نموده و از محیط Share ، برای طلاب به اشتراک بگذارید و تدریس خودتان را داشته باشید.

استاد هستم خودم وارد کلاس شده ام ولی طلاب هنگام ورود به کلاس با خطای مسدود بودن کلاس«This meeting is currently in session. The host has blocked entry for incoming attendees.» مواجه میشوند؟

این خطا زمانی رخ می دهد که استاد کلاس بعد از ورود به کلاس آنلاین، ورود طلاب را مسدود نموده باشد.

برای رفع مشکل استاد درس می بایست،  بر روی آیکون شکل زنگ در بالای سمت راست صفحه کلیک کرده و گزینه Unblock را انتخاب کند. یا بر روی عنوان کلاس آنلاین ، منوی بالای صفحه سمت چپ  کلیک نمایند  و گزینه Manage Access & Entery تیک گزینه Block Incoming Attendees را بردارید.

استاد هستم، کلاسی را که ضبط کرده ام دچار مشکل میباشد، میخواهم حذفش کنم؟

برای حذف کلاس ضبط شده کد ملی خود و نام کلاس آنلاین را بصورت کامل، به همراه تاریخ و ساعت برگزاری کلاس را به پشتیبان سامانه مدرس اعلام نمایید.

چطور می توانم چت های انجام شده توسط طلاب را در محیط گفتگوی متنی(Chat) پاک کنم؟ محیط چت را Reset کنم؟

اساتید محترم، برای این منظور روی عبارت سه نقطه(…)، در گوشه سمت راست بالای پنجره Chat کلیک نمایید، از منوی باز شده گزینه Clear Chat را انتخاب نمایید.

طلاب محترم توجه نمایند که این امکان فقط برای اساتید درس فعال می باشد.

چطور می توانم در محیط گفتگوی متنی(Chat) کلاس آنلاین، سایز و رنگ فونت نوشته ها را تغییر بدهم؟

برای این منظور، روی عبارت سه نقطه(…)، در گوشه سمت راست بالای پنجره Chat کلیک نمایید، از منوی باز شده گزینه Text Size جهت انتخاب سایز فونت متن و گزینه Chat Color جهت انتخاب رنگ فونت متن استفاده نمایید.

آیا امکان حضور در دو کلاس مجزا، بصورت همزمان وجود دارد؟

از لحاظ فنی این امکان در سیستم رایانه وجود دارد، ولی می بایست از لحاظ آموزشی با همکاران آموزش مدرسه هماهنگی لازم را داشته باشید تا در صورت امکان ساعت برگزاری کلاس ها را جابجا نمایند، در غیر این صورت انتخاب واحد شما اصلاح نمایند تا در آینده از لحاظ آموزشی دچار مشکل نشوید.

صفحه کلاس برایم به هم ریخته و دسترسی به امکانات کلاس ندارم، چطور تنظیمات را به حالت اولیه برگردانم؟

در محیط کلاس آنلاین درس، در نوار مشکی رنگ سمت راست کلاس، قسمت گوشه بالا، کنار عبارت Layouts روی عبارت سه نقطه (…)، کلیک نمایید، سپس روی گزینه Reset to Defualt کلیک کنید و در پایان بر روی دکمه Reset کلیک فرمایید.

با انجام این کار تمامی Layuot ها به حالت پیشفرض در آمده و شما می توانید مجددا تنظیمات لازم را داشته باشید.

طلاب گرامی توجه داشته باشند که این امکان فقط برای اساتید است و در صورت وجود این مشکل، استاد درس می توانند تنظیمات فوق را انجام دهند.

چطور می توانم میکروفون طلبه ای را در کلاس فعال کنم؟

اساتید محترم ، در بخش لیست کاربران حاضر در کلاس(ATTENDEES)، روی نام و نام خانوادگی کاربری که میخواهید میکروفون آن را فعال شود، کلیک نمایید و سپس گزینه Microphone را انتخاب نمایید، با این اقدام، کنار نام ایشان در لیست حاضرین علامت آیکون میکروفون نمایش داده می شود و برای طلبه امکان میکروفون فعال می گردد، کافی است ایشان روی آیکون میکروفون در نوار منوی بالای صفحه که بتازگی برایشان آمده است کلیک نمایند تا شما صدای ایشان را در کلاس داشته باشید.

 • جهت غیر فعال نمودن لحظه ای میکروفون طلبه ، روی نام و نام خانوادگی ایشان در لیست کاربران کلیک نمایید و گزینه Mute را انتخاب نمایید و برای برگرداندن به حالت قبلی مجددا از همین طریق گزینه UnMute را انتخاب نمایید.
 • جهت گرفتن دسترسی طلبه به میکروفون، روی نام و نام خانوادگی ایشان در لیست کاربران کلیک نمایید و تیک گزینه Microphone را بردارید.

فعال کردم میکروفون

اساتید محترم دقت نمایند، در صورتی که برای طلاب میکروفون فعال نمایند تا صدای آن ها را داشته باشند، ممکن است طلابی که با افت سرعت مواجه می باشند، دچار قطعی صوت شوند، پس تا آنجا که ممکن است از طلاب بخواهید که با استفاده از محیط گفتگوی متنی(Chat)، اقدام به پاسخگویی سوالات نمایند.

در کلاس آنلاین وقتی که میکروفونم را فعال می کنم و شروع به صحبت می کنم، صدای طلاب قطع می شود؟

جهت رفع مشکل، در نوار منوی بالای کلاس، روی آیکون فلش پایین، که سمت راست آیکون میکروفون که فعال شده است کلیک نمایید، روی گزینه Single Speker Mode کلیک نمایید تا تیک کنار آن برداشته شود.(این امکان فقط برای استاد درس فراهم است.)

اساتید محترم دقت نمایند، در صورتی که برای طلاب میکروفون فعال نمایند تا صدای آن ها را داشته باشند، ممکن است طلابی که با افت سرعت مواجه می باشند، دچار قطعی صوت شوند، پس تا آنجا که ممکن است از طلاب بخواهید که با استفاده از محیط گفتگوی متنی(Chat)، اقدام به پاسخگویی سوالات نمایند.

تصویر غیر فعال ساختن گفتگوی تک نفره

چطور میتوانم کلاسم را ضبط کنم؟

بعد از ورود به کلاس، در نوار منوی بالا صفحه کلاس، سمت چپ، رو عنوان کلاس آنلاین درس، کلیک نمایید، سپس روی گزینه Record Session کلیک نمایید، در پنجره باز شده، در قسمت Recording Name عنوانی را برای جلسه ضبط شده قرار دهید، جهت شروع ضبط جلسه بر روی دکمه Start Recording کلیک نمایید.

 • بعد از شروع ضبط جلسه دایره ای بصورت نقطه قرمز رنگ . در کنار عنوان کلاس آنلاین درس قرار می گیرد، دقت نمایید که در تمام مدت طول تدریس این دایره قرمز رنگ باید مشاهده شود، در غیر این صورت کلاس شما ضبط نمی گردد.
 • جهت مکث لحظه ای در ضبط کلاس، روی آن دایره قرمز رنگ کلیک نمایید، سپس دکمه Pause را بزنید و یا روی منوی عنوان کلاس کلیک نمایید و گزینه Pause Recording را بزنید، در این صورت آن دایره قرمز رنگ تبدیل به دایره خاکستری شده، جهت ادامه ضبط کلاس روی آن کلیک نمایید و دکمه Resume را بزنید و یا روی منوی عنوان کلاس کلیک نمایید و گزینه Resume Recording را بزنید.
 • در پایان تدریس جهت متوقف نمودن ضبط کلاس، روی آن دایره قرمز رنگ کلیک نمایید، سپس دکمه Stop را بزنید و یا روی منوی عنوان کلاس کلیک نمایید و گزینه Stop Recording را بزنید.

تصویر ضبط صدا

نکته: در صورت عدم توقف ضبط کلاس در پابان جلسه، جلسه بصورت صحیح ضبط و ذخیره نمی گردد و امکان بازیابی آن وجود ندارد.
طلاب گرامی دقت نمایند که این امکان فقط برای اساتید می باشد.

می خواهم در کلاس آنلاین فایلی را برای دانلود بگذارم؟

برای این منظور در کلاس آنلاین، از نوار منوی بالای صفحه،کنار عنوان کلاس آنلاین روی آیکون پنجره (Pods) کلیک نمایید، از منوی باز شده، گزینه Files را انتخاب و سپس روی یکی از پنجره های Files ، که قبلا ایجاد شده کلیک نمایید و یا از گزینه Add New File Share یک مورد جدید ایجاد نمایید.
در پنجره Files که برای شما نمایان می شود، روی گزینه Add file کلیک نمایید و سپس با استفاده از دکمه Browse My Computer فایل مورد نظر خود را از سیستم رایانه خود انتخاب نمایید و در پایان روی دکمه Openکلیک نمایید، منتظر بمانید تا فایل فوق بارگذاری شود، بعد از اتمام بارگذاری فایل در پنجره Files برای حاضرین کلاس در دسترس خواهد بود.

 • برای اضافه نمودن فایل دیگر از دکمه + در گوشه سمتراست پنجره Files اقدام نمایید و برای حذف فایل، فایل فوق را در پنجره Files انتخاب نمایید و سپس در جلوی آن بر روی دکمه x کلیک نمایید.
 • در صورت بارگذاری فایل از این طریق ، فایل فوق در صفحه ورودی کلاس در جعبه های قرمز رنگ، همانند جلسات ضبط شده، 24 ساعت بعد از بارگذاری در اختیار کاربران کلاس قرار می گیرد.
 • حداکثر اندازه فایل مجاز جهت بارگذاری 10 مگابایت می باشد.
 • در عنوان فایل، از علامت های ویرگول، نقطه، نقطه-ویرگول و … استفاده نشود، استفاده از علامت خط تیره بلامانع است.
 • طلاب محترم توجه نمایند که این امکان فقط برای استاد درس وجود دارد.

چطور می توانم فایلی را در کلاس آنلاین برای حاضرین کلاس به اشتراک بگذارم؟

از پنجره Share (اشتراک گذاری) ، بر روی گزینه Document کلیک نمایید، سپس در پنجره باز شده با کلیک بر روی دکمه Browse My Computer، فایل خود را از روی سیستم خود انتخاب نمایید، بر روی دکمه open کلیک نمایید، منتظر بمانید تا فایل مورد نظر در کلاس در محیط Share بارگذاری و به اشتراک گذاشته شود.

جهت متوقف نمودن نمایش فایل به اشتراک گذشته، در نوار بالای پنجره Share، سمت راست، دکمه Stop Share را بزنید.نکات:

 • توجه نمایید که در این محیط می توانید فایل های عکس با فرمت jpg، Png و فایل های صوتی با فرمت MP3 و فایل های ویدیویی با فرمت MP4  و فایل های متنی و سندی با فرمت PDF به اشتراک بگذارید.
 • برای بارگذاری فایل های صوتی و تصویری با فرمت های دیگر در محیط کلاس، ابتدا فایل های فوق را با نرم افزار های تبدیل کننده(Convertor) فایل به فرمت MP3 و MP4 تبدیل نمایید و سپس آن را به اشتراک بگذارید.
 • بارگذاری فایل های Word  و پاور پوینت در کلاس پشتیبانی نمی شود و در صورت بارگذاری کیفیت لازم را جهت نمایش به حاضرین کلاس ندارد، جهت اشتراک این فایل ها ابتدا آن ها را تبدیل به PDF نمایید و سپس بارگذاری فرمایید.
  مطابق تصاویر ذیل می توانید، فایل های Word و PowerPoint خود را تبدیل به PDF نمایید.

 • در صورت به اشتراک گذاری فایل از پنجره Share ، فایل فوق در صفحه ورودی کلاس در جعبه های قرمز رنگ، همانند جلسات ضبط شده، 24 ساعت بعد از بارگذاری در اختیار کاربران کلاس قرار می گیرد.
 • حداکثر اندازه فایل مجاز جهت بارگذاری 10 مگابایت می باشد.
 • در عنوان فایل، از علامت های ویرگول، نقطه، نقطه-ویرگول و … استفاده نشود، استفاده از علامت خط تیره بلامانع است.
 • طلاب محترم توجه نمایند که این امکان فقط برای استاد درس وجود دارد.

در کلاس آنلاین صدای من را حاضرین کلاس ندارند؟

قبل از شروع کلاس، اقدام به تهیه هدست و یا میکروفون و اسپیکر مناسب نمایید و آن را بصورت صحیح به سیستم خود وصل نمایید.
دقت نمایید که با هندزفری موبایل نمی توانید به عنوان میکروفون در کامپیوتر استفاده نمایید.
جهت رفع مشکل صوت به ترتیب موارد ذیل را بررسی نمایید:

1- بررسی نمایید که فیش میکروفون و هدفون به صورت صحیح وصل شده باشد:

*فیش مربوط به بلندگو به سوکت سبز رنگ در رایانه رومیزی متصل شود.

*فیش مربوط به میکروفون به سوکت صورتی در رایانه رومیزی متصل شود.

*در لپ تاپ هایی که دارای یک درگاه برای اتصال صوت می باشد،  فیش مربوط به میکروفون را به آن متصل نمایید.

*میتوانید از تبدیل های موجود در بازار نیز برای اتصال هدفون دو فیش به لب تاپ استفاده کنید.

از خود میکروفون و بلندگو لپتاپ در صورتی که سالم باشند نیز می توانید استفاده نمایید.

2- بررسی میکروفون فعال در ویندوز :

در ویندوز از طریق منوی Start  عبارت Control Panel را جستجو نمایید، روی آن کلیک نمایید و وارد کنترل پنل شوید.در پنجره کنترل پنل ، جهت تغییر نوع نمایش محتویات موجود در پنجره Control panel لازم است در سمت راست پنجره بر روی فلش رو به پایین View by کلیک نماید و گزینه Large icons انتخاب نمایید و سپس از تنظیمات نمایش داده شده ، گزینه Sound را انتخاب نمایید(این گزینه تنظیم در ویندوز 7 و 10 یکسان می باشد).

*در پنجره Sound به سربرگ Recording بروید.

*برای تست میکروفون، در میکروفون شروع به صحبت نمایید، در جلوی هرکدام از میکروفن های موجود، هر میکروفونی که نوسان داشت آن میکرون فعال است و آن را به عنوان میکروفون پیش فرض انتخاب نمایید.

برای این منظور روی میکروفونی که دارای نوسان است کلیک نمایید و از پایین گزینه Set Defualt را انتخاب نمایید.

*بر روی میکروفون پیش فرض انتخابی  کلیک نمایید و در پایین صفحه دکمه Propertice را انتخاب فرمایید.


در پنجره تنظیمات میکروفون به سربرگ Level بروید و میزان ولوم میکروفون را روی حداکثر قرار دهید و در صورت فعال بودن گزینه Microphone Boost ، آن را در میانه آن تنظیم نمایید  و در پایان روی دکمه OK کلیک فرمایید .


3- از میکروفن  در رایانه خود تست صدا بگیرید:

*در ویندوز 7 و 8 در منوی استارت بروید و عبارت SOUND RECORDER را جستجو نماید و وارد برنامه SOUND RECORDER شوید و صدای خود را ضبط نمایید.

* در ویندوز 10 در منوی استارت VOICE RECORDER را جستجو نماید و وارد نرم افزار VOICE RECORDER  شوید و صدای خود را ضبط نمایید.

*صدای ضبط شده را ذخیره و آن را گوش نمایید. در صورتی که صدا به وضوح پخش میشود، بدین معنی می باشد که میکروفون شما دارای کیفیت مناسب می باشد.

4- لزوم نصب آخرین نسخه مرورگر کروم و غیر فعال کردن VPN و فیلتر شکن :

 می بایست از آخرین نسخه مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید ، آخرین نسخه مرورگر کروم را از نرم افزار های پیش نیاز نصب نمایید.

(در صورت نیاز به بروز رسانی حتما مرورگر خود را بروز رسانی فرمایید) و همچنین در صورتی که از  VPN و یا فیلتر شکن استفاده می نمایید آن را غیر فعال نمایید.

5-انتخاب میکروفن فعال به عنوان میکروفن پیشفرض در کلاس:

*در کلاس  آنلاین ادوب کانکت درس، ابتدا با کلیک بر روی آیکون میکروفون آن را فعال نمایید و سپس روی فلش به سمت پایین کنار علامت میکروفن کلیک نمایید و  از گزینه Select Microphone میکروفون فعال در رایانه خود را انتخاب نمایید.

6– دسترسی مرورگر خود را به صدای کلاس بررسی فرمایید:

در محیط کلاس آنلاین روی علامت قفل کنار آدرس بار مرورگر کروم کلیک فرمایید، روی گزینه Site Setting کلیک نمایید، در پنجره باز شده گزینه Microphone و گزینه Sound را روی حالت Allow قرار دهید، پنجره باز شده را ببندید.صفحه کلاس را Reload  نمایید و یا کلاس را ببندید و دوباره از گزینه پیوستن به کلاس وارد کلاس شوید.در مرورگر کروم موبایل ابتدا روی عبارت سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک فرمایید و گزینه Desktop site را فعال نمایید.

سپس روی علامت قفل کنار آدرس بار مرورگر کروم کلیک فرمایید، روی گزینه Site Setting کلیک نمایید، در پنجره باز شده گزینه Microphone و گزینه Sound را روی حالت Allow قرار دهید، پنجره باز شده را ببندید، صفحه کلاس را ببندید و دوباره از گزینه پیوستن به کلاس وارد کلاس شوید.

در مرورگر کروم موبایل در صورتی که گزینه Access your microphone در پنجره فوق وجود نداشت ، برروی عبارت سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک فرمایید.
روی گزینه Settings کلیک نمایید و در منوی ظاهر شده بر روی گزینه Site Settings سایت کلیک کنید و در پنجره ظاهر شده بر روی گزینه All Sites کلیک کنید، سپس روی سایتی که آیکون کلاس آنلاین را دارد کلیک نمایید(https://ac.whc.ir) و در پنجره ظاهر شده بر روی علامت میکروفن (گزینه Access your microphone) کلیک کنید و آن را از حالت Block به Alow تغییر دهید.

7- بررسی فرمایید که اینترنت شما دارای قطعی نباشد:

لطفا در نوار ابزار بالای کلاس، گوشه سمت چپ، بر روی آیکون کیفیت اتصال کلاس که شبیه آیکون میران آنتن دهی سیم کارت موبایل می باشد، کلیک فرمایید، بررسی فرمایید ، که وضعیت آنتن آن سبز و پر باشد و وضعیت Connection Status کلاس می بایست در حالت Excelent باشد، همچنین مقدار Latency کلاس شما زیر 70 باشد تا کلاس پایداری داشته باشید.توجه نمایید که در حین برگزاری کلاس بصورت مدوام می بایست شرایط بالا برقرار باشد، تا اتصال پایداری را با کلاس داشته باشید در غیر این صورت شما با قطعی صدا یا کلاس مواجه می شوید.

در صورتی که اینترنت شما کیفیت لازم را ندارد ، در صورت امکان اینترنت با سرعت،کیفیت بهتر و پایدارتری را تهیه نمایید، که باقطعی صدا و کلاس مواجه نشوید. و یا می توانید با پشتیبان ارائه دهنده اینترنت (ISP) تماس بگیرید و پیگیری لازم را در رابطه با افت سرعت، کیفیت و پایداری اینترنت داشته باشید.

شماره تماس پشتیبانی سرویس های ارائه دهنده اینترنت(ISP):
سیم کارت همراه اول : 9990 از خطوط همراه اول و 09129990 از سایر خطوط
سیم کارت ایرانسل: 700 از خطوط ایرانسل و 09377000000 از سایر خطوط
سیم کارت شاتل موبایل :۱۰۰ از خطوط شاتل موبایل و ۰۹۹۸۱۰۰۰۰۰۰ از سایر خطوط
سیم کارت رایتل : 200 از خطوط رایتل و 9202000000 از سایر خطوط
وایمکس مبین نت: 1575
ADSL مخابرات : 2020
ADSL شاتل: 91000000
ADSL پارس آنلاین: 1585
ADSL هایوب: 1565
ADSL آسیاتک: 1544
ADSL صبانت : 1524
ADSL پیشگامان: 1577
ADSL فن آوا: 1538
ADSL دیده بان نت: 1571
ADSL عصر تلکام: 02187778
ADSL آنلاین نت: 02171362
ADSL سپنتا: 84210
ADSL صفر و یک : 48650
ADSL راینت : 02148086
ADSL رهام داتک: 02181681

8- دریافت صدای خود را از کلاس بررسی فرمایید:

در محیط کلاس در نوار بالای صفحه ، در گوشه سمت راست روی عبارت سه نقطه (کنار آنتن وضعیت اتصال) کلیک فرمایید.

روی گزینه Speaker& Microphone Setup کلیک فرمایید.

در پنجره باز شده در سربرگ Speaker روی گزینه اجرای صوت)آیکونplay) کلیک فرمایید، منتظر بمانید و صوتی که پخش می شود را گوش نمایید، با توجه به این گزینه در صورتی که شما صوتی را از بلندگو سیستم خود شنیدید، این بدان معنی است که شما از کلاس درس صوت را بدون مشکل دریافت می نمایید.در سربرگ Microphone در بخش Test Microphone با کلیک بر روی آیکون Record،  ابتدا اقدام به ضبط صدای خود می نمایید، سپس با کلیک بر روی آیکون Stop Recording ضبط صدا را متوقف می نمایید و در پایان با کلیک بر روی دکمه Play Recordig صدای ضبط شده خود را گوش می نمایید.

در این مرحله اگر صدای خود را بصورت واضح می شنوید بدین معنی است که شما بدون هیچ مشکلی صدای خود را می توانید به سامانه ارسال و از سامانه دریافت نمایید و در صورتی که حاضرین در کلاس مشکل قطعی صدا دارند این مشکل از سمت شما نمی باشد و می بایست حاضرین صوت خود را بررسی نمایند.

در کلاس آنلاین صدای استاد را ندارم؟

جهت رفع مشکل به ترتیب موارد زیر را بررسی فرمایید:

1- بررسی فرمایید که در ساعت برگزاری کلاس، وارد محیط کلاس آنلاین شده باشید.

2- بررسی فرمایید که استاد در کلاس حضور داشته باشند:

 • در لیست حاضرین، کاربران بخش Host، استاد با نام و نام خانوادگی خود حضور داشته باشد:
  در غیر این صورت می توانید با تماس با آموزش مدرسه از ساعت برگزاری کلاس و ساعت حضور استاد در کلاس جویا شوید.

3- بررسی فرمایید که استاد در کلاس در حال گفتگو می باشند:

 • در لیست حاضرین، کاربران بخش Host، استاد با نام و نام خانوادگی خود حضور دارند و جلوی اسم ایشان آیکون میکروفن فعال می باشد.
 • همچنین علامتی شبیه علامت wifi گوشی موبایل ، روشن و خاموش می شود، که این به این منظور استاد در حال گفتگو می باشند.
 • در محیط گفتگوی متنی (چت) از طلاب دیگر بپرسید که آیا صدای استاد را دارند و یا نه؟4- بررسی فرمایید که دستگاه بلندگو شما روشن باشد و فیش آن به سوکت مربوط به بلندگو (سوکت سبز رنگ)، متصل باشد و شما بتوانید با اجرای فایل های صوتی داخل سیستم ، صدای مناسبی را از دستگاه بلندگو داشته باشید.5- بررسی فرمایید که اینترنت شما دارای قطعی نباشد:

 • لطفا در نوار ابزار بالای کلاس، گوشه سمت چپ، بر روی آیکون کیفیت اتصال کلاس که شبیه آیکون میران آنتن دهی سیم کارت موبایل می باشد، کلیک فرمایید، بررسی فرمایید ، که وضعیت آنتن آن سبز و پر باشد و وضعیت Connection Status کلاس می بایست در حالت Excelent باشد، همچنین مقدار Latency کلاس شما زیر 70 باشد تا کلاس پایداری داشته باشید.
 • توجه نمایید که در حین برگزاری کلاس بصورت مدوام می بایست شرایط بالا برقرار باشد، تا اتصال پایداری را با کلاس داشته باشید در غیر این صورت شما با قطعی صدا یا کلاس مواجه می شوید.
 • در صورتی که اینترنت شما کیفیت لازم را ندارد ، در صورت امکان اینترنت با سرعت،کیفیت بهتر و پایدارتری را تهیه نمایید، که باقطعی صدا و کلاس مواجه نشوید. و یا می توانید با پشتیبان ارائه دهنده اینترنت (ISP) تماس بگیرید و پیگیری لازم را در رابطه با افت سرعت، کیفیت و پایداری اینترنت داشته باشید.

شماره تماس پشتیبانی سرویس های ارائه دهنده اینترنت(ISP):
سیم کارت همراه اول : 9990 از خطوط همراه اول و 09129990 از سایر خطوط
سیم کارت ایرانسل: 700 از خطوط ایرانسل و 09377000000 از سایر خطوط
سیم کارت شاتل موبایل :۱۰۰ از خطوط شاتل موبایل و ۰۹۹۸۱۰۰۰۰۰۰ از سایر خطوط
سیم کارت رایتل : 200 از خطوط رایتل و 9202000000 از سایر خطوط
وایمکس مبین نت: 1575
ADSL مخابرات : 2020
ADSL شاتل: 91000000
ADSL پارس آنلاین: 1585
ADSL هایوب: 1565
ADSL آسیاتک: 1544
ADSL صبانت : 1524
ADSL پیشگامان: 1577
ADSL فن آوا: 1538
ADSL دیده بان نت: 1571
ADSL عصر تلکام: 02187778
ADSL آنلاین نت: 02171362
ADSL سپنتا: 84210
ADSL صفر و یک : 48650
ADSL راینت : 02148086
ADSL رهام داتک: 02181681

6- می بایست ،اگر از vpn و یا فیلتر شکن استفاده می نمایید آن را غیر فعال نمایید.

7- می بایست از آخرین نسخه مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید:
آخرین نسخه مرورگر کروم را از نرم افزار های پیش نیاز نصب نمایید(در صورت نیاز به بروز رسانی حتما مرورگر خود را بروز رسانی فرمایید).

8- دسترسی مرورگر خود را به صدای کلاس بررسی فرمایید:

 • در محیط کلاس آنلاین روی علامت قفل کنار آدرس بار مرورگر کروم کلیک فرمایید، روی گزینه Site Setting کلیک نمایید، در پنجره باز شده گزینه Microphone و گزینه Sound را روی حالت Allow قرار دهید، پنجره باز شده را ببندید.
 • صفحه کلاس را ببندید و دوباره از گزینه پیوستن به کلاس وارد کلاس شوید.

 • در مرورگر کروم موبایل ابتدا روی عبارت سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک فرمایید و گزینه Desktop site را فعال نمایید. سپس روی علامت قفل کنار آدرس بار مرورگر کروم کلیک فرمایید، روی گزینه Site Setting کلیک نمایید، در پنجره باز شده گزینه Microphone و گزینه Sound را روی حالت Allow قرار دهید، پنجره باز شده را ببندید، صفحه کلاس را ببندید و دوباره از گزینه پیوستن به کلاس وارد کلاس شوید.

9- دریافت صدای خود را از کلاس بررسی فرمایید:

 • در محیط کلاس در نوار بالای صفحه ، در گوشه سمت راست روی عبارت سه نقطه (کنار آنتن وضعیت اتصال) کلیک فرمایید.
 • روی گزینه Speaker& Microphone Setup کلیک فرمایید
 • روی گزینه اجرای صوت(آیکون play) کلیک فرمایید.

 • با توجه گزینه بالا در صورتی که شما صوتی را از بلندگو سیستم خود شنیدید، این بدان معنی است که شما از کلاس درس صوت را بدون مشکل دریافت می نمایید، در صورتی که استاد در حال گفتگو در کلاس باشند و شما صوتی را دریافت نمی نمایید و صوت استاد کلاس دارای مشکل است.

در کلاس آنلاین بصورت مداوم صدای استاد قطع و وصل می شود، چیکار کنم؟ و یا از کلاس بصورت خودکار خارج می شوم؟

مشکل از کندی اینترنت باشد ، لطفا در نوار ابزار بالای کلاس، گوشه سمت چپ، بر روی آیکون کیفیت اتصال کلاس که شبیه آیکون میران آنتن دهی سیم کارت موبایل می باشد، کلیک فرمایید، بررسی فرمایید ، که وضعیت آنتن آن سبز و پر باشد و وضعیت Connection Status کلاس می بایست در حالت Excelent باشد، همچنین مقدار Latency کلاس شما زیر 70 باشد تا کلاس پایداری داشته باشید.

توجه نمایید که در حین برگزاری کلاس بصورت مدوام می بایست شرایط بالا برقرار باشد، تا اتصال پایداری را با کلاس داشته باشید در غیر این صورت شما با قطعی صدا یا خروج کلاس مواجه می شوید.

در صورتی که موارد بالا بسیار عالی و بصورت مداوم برقرار می باشد و با قطعی صدای استاد مواجه می باشید، مشکل از اینترنت سیستم استاد می باشد.

در صورتی که اینترنت شما کیفیت لازم را ندارد ، در صورت امکان اینترنت با سرعت،کیفیت بهتر و پایدارتری را تهیه نمایید، که باقطعی صدا و کلاس مواجه نشوید.
و یا می توانید با پشتیبان ارائه دهنده اینترنت (ISP) تماس بگیرید و پیگیری لازم را در رابطه با افت سرعت، کیفیت و پایداری اینترنت داشته باشید.

شماره تماس پشتیبانی سرویس های ارائه دهنده اینترنت(ISP):
سیم کارت همراه اول : 9990 از خطوط همراه اول و 09129990 از سایر خطوط
سیم کارت ایرانسل: 700 از خطوط ایرانسل و 09377000000 از سایر خطوط
سیم کارت شاتل موبایل :۱۰۰ از خطوط شاتل موبایل و ۰۹۹۸۱۰۰۰۰۰۰ از سایر خطوط
سیم کارت رایتل : 200 از خطوط رایتل و 9202000000 از سایر خطوط
وایمکس مبین نت: 1575
ADSL مخابرات : 2020
ADSL شاتل: 91000000
ADSL پارس آنلاین: 1585
ADSL هایوب: 1565
ADSL آسیاتک: 1544
ADSL صبانت : 1524
ADSL پیشگامان: 1577
ADSL فن آوا: 1538
ADSL دیده بان نت: 1571
ADSL عصر تلکام: 02187778
ADSL آنلاین نت: 02171362
ADSL سپنتا: 84210
ADSL صفر و یک : 48650
ADSL راینت : 02148086
ADSL رهام داتک: 02181681

در هنگام ورود به کلاس، بعد از زدن دکمه پیوستن به کلاس، با خطای Unable to retrieve meeting details مواجه می شوم؟

چندین بار با زدن دکمه پیوست به کلاس، اقدام به ورود مجدد کلاس نمایید در صورت عدم رفع خطا، جهت بررسی عنوان کلاس آنلاین و لینک ورود به کلاس را برای پشتیبان مدرس ارسال نمایید.

در هنگام ورود به کلاس، گزینه پیوستن به کلاس را که می زنم نوار آبی رنگ تا انتها (100 درصد) پر می شود ولی بدون هیچ خطایی کلاس برایم باز نمی شود؟

برای رفع مشکل مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید و بعد از انجام هر مرحله، مجددا با زدن دکمه پیوستن به کلاس، اقدام به ورود به کلاس آنلاین نمایید:
1- در صورتی که در دستگاه خود vpn و یا فیلتر شکن دارید، آن را غیر فعال نمایید.
2-  آخرین نسخه مرورگر کروم را از نرم افزار های پیش نیاز نصب نمایید(در صورت نیاز به بروز رسانی حتما مرورگر خود را بروز رسانی فرمایید).

3- اقدام به پاکسازی سوابق مرورگر کروم نمایید.

 • در کامپیوتر بعد از ورود به کروم، دکمه ترکیبی CTRL+Shift را نگه دارید و سپس دکمه Delete بزنید و و بعد از باز شدن پنجره Clear browsing data دکمه ها را رها نمایید سپس در پنجره فوق  گزینه Time range را روی All Time تنظیم نمایید و تیک تمامی گزینه های این پنجره را فعال نمایید و در پایان بر روی   دکمه Clear data کلیک نمایید.
 • پاک نمودن کش کروم

در ادامه برای پاک شدن سوابق مرورگر ها در ویندوز از طریق منوی استارت ویندوز، وارد Control Panel شوید، به تنظیمات Internet Option مراجعه فرمایید، در سربرگ General، بخش Browsing History ، دکمه Delete را بزنید و در پنجره باز شده تیک تمامی گزینه ها را فعال نمایید و سپس روی دکمه Delete کلیک فرمایید.


 • در گوشی موبایل روی سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک نمایید و سپس روی گزینه History کلیک نمایید و در پایان روی عبارت Clear browsing data… کلیک فرمایید، گزینه Time range را روی All Time تنظیم نمایید و تیک تمامی گزینه های این پنجره را فعال نمایید و در پایان بر روی   دکمه Clear data کلیک نمایید.4- چندین بار با زدن دکمه پیوستن به کلاس اقدام به ورود به کلاس آنلاین نمایید.(در بیشتر موارد با چندین بار تکرار، مشکل رفع می شود).

در هنگام ورود به کلاس، بعد از زدن دکمه «پیوستن به کلاس»، نوار آبی رنگ تا انتها پر نمی شود و روی 80 درصد متوقف می شود؟

در این موارد 45 ثانیه منتظر بمانید، در صورتی که نوار آبی رنگ کماکان متوقف بود، دوباره مجددا از دکمه پیوستن به کلاس اقدام به ورود به کلاس نمایید.(ممکن است بعد از چند بار بررسی مشکل رفع شود).

در صورت عدم رفع و تکرار خطای فوق،جهت بررسی عنوان کلاس آنلاین و لینک ورود به کلاس را برای پشتیبان مدرس ارسال نمایید.

در صفحه ورود به کلاس آنلاین، جلسات قبلی ضبط شده کلاس را نمی بینم؟

در صورتی که در صفحه ورود به کلاس جعبه قرمز رنگ تاریخ جلسه مدنظر خود را مشاهده نمی کنید، بدین معنی است که جلسه ای برگزار نشده است و یا 24 ساعت از زمان برگزاری آن جلسه نگذشته است.

تصویر: جلسه ای برگزار نشده است

در صورتی که جعبه قرمز رنگ جلسه مربوطه را دارید و با کلیک بر روی آن عنوان جلسه ضبط شده را مشاهده نمی کنید،این بدین معنی است که استاد درس برای آن جلسه، اقدام به ضبط جلسه ننموده اند.

تصویر استاد جلسه را ضبط نکرده اند

چطور می توانم خروجی فیلم کلاس ضبط شده را دریافت کنم؟

اساتید محترم، جهت دریافت خروجی فیلم جلسه ضبط شده، در صفحه ورود به کلاس در پایین دکمه پیوستن به کلاس، روی جعبه قرمز رنگ مربوط به تاریخ برگزاری جلسه مدنظر کلیک نمایند، در جلوی عنوان جلسه، با کلیک بر روی گزینه خروجی فیلم می توانند خروجی جلسه را دریافت نمایند (طلاب محترم توجه نمایند که حق دریافت خروجی فیلم جلسه فقط برای استاد آن کلاس محفوظ می باشد)

تصویر خروجی فیلم گرفتن

چطور به لیست حضور و غیاب کلاس آنلاین دسترسی داشته باشم؟

اساتید محترم، برای مشاهده ساعات ورود، خروج و میزان حضور طلاب و دریافت خروجی اکسل آن در صفحه ورود به کلاس آنلاین در پایین دکمه پیوستن به کلاس، در جعبه قرمز رنگ مربوط به تاریخ برگزاری جلسه مدنظر ، روی گزینه لیست حضور و غیاب کلیک فرمایید.(طلاب محترم توجه نمایند که این امکان فقط برای اساتید فعال می باشد.)

به صوت، فیلم کلاس های ضبط شده و حضور و غیاب کلاس چطور می توانم دسترسی داشته باشم؟ و چطور خروجی فیلم آن را دریافت کنم؟ لینک کلاس ضبط شده را نمی بینم؟

بعد از ورود به درس مربوطه ، روی گزینه کلاس آنلاین آن کلیک نمایید و سپس در صفحه ورود به کلاس، در جعبه های قرمز رنگ پایین گزینه پیوستن به کلاس، جلسات برگزار شده با توجه به تاریخ برگزاری آن، قابل دسترسی است.

توجه: در صورتی که جعبه قرمز رنگ تاریخ مدنظر خود را در پایین گزینه پیوستن به کلاس مشاهده نمی کنید، بدین منظور است که جلسه ای برگزار نشده است و یا 24 ساعت از زمان برگزاری آن جلسه نگذشته است.

برای مشاهده جلسه ضبط شده، روی جعبه قرمز رنگ تاریخ برگزاری جلسه مدنظر خود کلیک نمایید و سپس روی عنوان جلسه کلیک نمایید و منتظر بمانید تا جلسه ضبط شده برای شما باز گردد و در نهایت جهت اجرای آن روز گزینه Play Recording کلیک نمایید.

تصویر اجرای جلسه ضبط شده

توجه: در صورتی که روی جعبه قرمز رنگ جلسه ی مدنظر کلیک می کنید، ولی عنوان جلسه ی ضبط شده را مشاهده نمی کنید، این بدین منظور است که استاد درس برای آن جلسه، اقدام به ضبط جلسه ننموده اند.

تصویر استاد جلسه را ضبط نکرده اند

اساتید محترم، برای مشاهده ساعات ورود، خروج و میزان حضور طلاب و دریافت خروجی اکسل آن در جعبه قرمز رنگ تاریخ برگزاری جلسه مدنظر روی گزینه “لیست حضور و غیاب” کلیک فرمایید.(طلاب محترم توجه نمایند که این امکان فقط برای اساتید فعال می باشد.)

تصویر دریافت لیست حضور و غیاب

اساتید محترم، جهت دریافت خروجی فیلم جلسه ضبط شده، در جلوی عنوان جلسه، با کلیک بر روی گزینه خروجی فیلم می توانند خروجی فیلم جلسه را دریافت نمایند. (طلاب محترم توجه نمایند که حق دریافت خروجی فیلم جلسه فقط برای استاد آن کلاس محفوظ می باشد)

تصویر خروجی فیلم گرفتن

می خواهم وارد کلاس آنلاین بشوم، با پیام « Waiting for Host، لطفا منتظر باشید تا استاد به کلاس وارد شود. بعد از ورود استاد به صورت خودکار به کلاس متصل خواهید شد.» مواجه می شوم؟

توجه نمایید تا زمانی که استاد درس، در کلاس حضور نداشته باشند، شما نمی توانید وارد کلاس شوید، در این موارد از آموزش مدرسه مربوطه زمان بندی برگزاری کلاس و زمان حضور استاد در کلاس را جویا شوید و در زمان مقرر به کلاس مراجعه فرمایید، در صورت حضور استاد در کلاس بصورت خودکار به کلاس وارد خواهید شد و نیاز به اقدام خاصی نمی باشد.

در صورتی که از زمان برگزاری کلاس مطمئن می باشید(با تماس با طلاب دیگر و استاد) ، و مطمئن هستید استاد در کلاس هستند، ممکن است به دلیل کندی اینترنت بصورت خودکار وارد کلاس نشده باشید، با Refresh نمودن صفحه مرورگر خود و یا با ورود مجدد به کلاس ، از ورود استاد به کلاس باخبر شوید، در صورت رویت مجددا خطای فوق ، این بدین معنی است ، کلاسی که استاد در آن حضور دارند کلاس دیگری است و شما به اشتباه به این کلاس مراجعه نموده اید.

تصویر منتظر استاد بمانید

چطور وارد کلاس آنلاین بشوم؟

در بخش نمای کلی درس، روی عنوان درس مربوطه کلیک نمایید و وارد درس مربوطه شوید و سپس روی گزینه کلاس آنلاین آن کلیک نمایید و در نهایت روی گزینه پیوستن به کلاس کلیک نمایید و منتظر بمانید تا محیط کلاس برای شما باز شود.

آیا امکان ارایه و اشتراک گذاری فایل های پاورپوینت برای اساتید در کلاس برخط وجود دارد؟

برای ارایه فایل پاورپوینت در کلاس برخط می بایست آن را به PDF تبدیل نمود.
برای تبدیل فایل های پاورپوینت به PDF مطابق تصویر ذیل اقدام نمایید.

در ورود به سامانه مشکل دارم؟

در ورود به کلاس برخط(آنلاین) مشکل دارم؟

بعد از ورود به کلاس با خطای «Media Access به همراه علامت خطر مثلثی قرمز رنگ» مواجه می شوم؟

برای رفع مشکل، بعد از رویت خطا بر روی عبارت Display Media کلیک نمایید.

در هنگام ورود به کلاس، گزینه پیوستن به کلاس را که می زنم، صفحه سفید برای من میاد؟

برای رفع مشکل مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید و بعد از انجام هر مرحله، مجددا با زدن دکمه پیوستن به کلاس، اقدام به ورود به کلاس آنلاین نمایید:
1- در صورتی که در دستگاه خود vpn و یا فیلتر شکن دارید، آن را غیر فعال نمایید.

2-  آخرین نسخه مرورگر کروم را از نرم افزار های پیش نیاز نصب نمایید(در صورت نیاز به بروز رسانی حتما مرورگر خود را بروز رسانی فرمایید).

3- اقدام به پاکسازی سوابق مرورگر کروم نمایید.

 • در کامپیوتر بعد از ورود به کروم، دکمه ترکیبی CTRL+Shift را نگه دارید و سپس دکمه Delete بزنید و و بعد از باز شدن پنجره Clear browsing data دکمه ها را رها نمایید سپس در پنجره فوق  گزینه Time range را روی All Time تنظیم نمایید و تیک تمامی گزینه های این پنجره را فعال نمایید و در پایان بر روی   دکمه Clear data کلیک نمایید.
 • پاک نمودن کش کروم

 • در ادامه برای پاک شدن سوابق مرورگر ها در ویندوز از طریق منوی استارت ویندوز، وارد Control Panel شوید، به تنظیمات Internet Option مراجعه فرمایید، در سربرگ General، بخش Browsing History ، دکمه Delete را بزنید و در پنجره باز شده تیک تمامی گزینه ها را فعال نمایید و سپس روی دکمه Delete کلیک فرمایید.

 • در گوشی موبایل روی سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک نمایید و سپس روی گزینه History کلیک نمایید و در پایان روی عبارت Clear browsing data… کلیک فرمایید، گزینه Time range را روی All Time تنظیم نمایید و تیک تمامی گزینه های این پنجره را فعال نمایید و در پایان بر روی   دکمه Clear data کلیک نمایید.


4- اتصال دستگاه خود به اینترنت و سرعت آن را بررسی فرمایید: در صورتی که اینترنت سیستم شما در هنگام ورود قطع شود و یا با کندی مواجه باشد، در هنگام ورود به کلاس صفحه کلاس برایتان باز نمی شود.

5- چندین بار با زدن دکمه پیوستن به کلاس اقدام به ورود به کلاس آنلاین نمایید.(در بیشتر موارد با چندین بار تکرار، مشکل رفع می شود).
6- در گوشی های موبایل با نسخه های قدیمی اندروید 4 ، جهت رفع مشکل در گوشی مرورگر فایرفاکس نصب کنند و با این مرورگر وارد کلاس شوند.

در هنگام ورود به کلاس، بعد از زدن دکمه پیوستن به کلاس، با خطای Unable to retrieve meeting details مواجه می شوم؟

چندین بار با زدن دکمه پیوست به کلاس، اقدام به ورود مجدد کلاس نمایید در صورت عدم رفع خطا، جهت بررسی عنوان کلاس آنلاین و لینک ورود به کلاس را برای پشتیبان مدرس ارسال نمایید.

در هنگام ورود به کلاس، گزینه پیوستن به کلاس را که می زنم نوار آبی رنگ تا انتها (100 درصد) پر می شود ولی بدون هیچ خطایی کلاس برایم باز نمی شود؟

برای رفع مشکل مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید و بعد از انجام هر مرحله، مجددا با زدن دکمه پیوستن به کلاس، اقدام به ورود به کلاس آنلاین نمایید:
1- در صورتی که در دستگاه خود vpn و یا فیلتر شکن دارید، آن را غیر فعال نمایید.
2-  آخرین نسخه مرورگر کروم را از نرم افزار های پیش نیاز نصب نمایید(در صورت نیاز به بروز رسانی حتما مرورگر خود را بروز رسانی فرمایید).

3- اقدام به پاکسازی سوابق مرورگر کروم نمایید.

 • در کامپیوتر بعد از ورود به کروم، دکمه ترکیبی CTRL+Shift را نگه دارید و سپس دکمه Delete بزنید و و بعد از باز شدن پنجره Clear browsing data دکمه ها را رها نمایید سپس در پنجره فوق  گزینه Time range را روی All Time تنظیم نمایید و تیک تمامی گزینه های این پنجره را فعال نمایید و در پایان بر روی   دکمه Clear data کلیک نمایید.
 • پاک نمودن کش کروم

در ادامه برای پاک شدن سوابق مرورگر ها در ویندوز از طریق منوی استارت ویندوز، وارد Control Panel شوید، به تنظیمات Internet Option مراجعه فرمایید، در سربرگ General، بخش Browsing History ، دکمه Delete را بزنید و در پنجره باز شده تیک تمامی گزینه ها را فعال نمایید و سپس روی دکمه Delete کلیک فرمایید.


 • در گوشی موبایل روی سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک نمایید و سپس روی گزینه History کلیک نمایید و در پایان روی عبارت Clear browsing data… کلیک فرمایید، گزینه Time range را روی All Time تنظیم نمایید و تیک تمامی گزینه های این پنجره را فعال نمایید و در پایان بر روی   دکمه Clear data کلیک نمایید.4- چندین بار با زدن دکمه پیوستن به کلاس اقدام به ورود به کلاس آنلاین نمایید.(در بیشتر موارد با چندین بار تکرار، مشکل رفع می شود).

در هنگام ورود به کلاس، بعد از زدن دکمه «پیوستن به کلاس»، نوار آبی رنگ تا انتها پر نمی شود و روی 80 درصد متوقف می شود؟

در این موارد 45 ثانیه منتظر بمانید، در صورتی که نوار آبی رنگ کماکان متوقف بود، دوباره مجددا از دکمه پیوستن به کلاس اقدام به ورود به کلاس نمایید.(ممکن است بعد از چند بار بررسی مشکل رفع شود).

در صورت عدم رفع و تکرار خطای فوق،جهت بررسی عنوان کلاس آنلاین و لینک ورود به کلاس را برای پشتیبان مدرس ارسال نمایید.

می خواهم وارد کلاس آنلاین بشوم، با پیام « Waiting for Host، لطفا منتظر باشید تا استاد به کلاس وارد شود. بعد از ورود استاد به صورت خودکار به کلاس متصل خواهید شد.» مواجه می شوم؟

توجه نمایید تا زمانی که استاد درس، در کلاس حضور نداشته باشند، شما نمی توانید وارد کلاس شوید، در این موارد از آموزش مدرسه مربوطه زمان بندی برگزاری کلاس و زمان حضور استاد در کلاس را جویا شوید و در زمان مقرر به کلاس مراجعه فرمایید، در صورت حضور استاد در کلاس بصورت خودکار به کلاس وارد خواهید شد و نیاز به اقدام خاصی نمی باشد.

در صورتی که از زمان برگزاری کلاس مطمئن می باشید(با تماس با طلاب دیگر و استاد) ، و مطمئن هستید استاد در کلاس هستند، ممکن است به دلیل کندی اینترنت بصورت خودکار وارد کلاس نشده باشید، با Refresh نمودن صفحه مرورگر خود و یا با ورود مجدد به کلاس ، از ورود استاد به کلاس باخبر شوید، در صورت رویت مجددا خطای فوق ، این بدین معنی است ، کلاسی که استاد در آن حضور دارند کلاس دیگری است و شما به اشتباه به این کلاس مراجعه نموده اید.

تصویر منتظر استاد بمانید

چطور وارد کلاس آنلاین بشوم؟

در بخش نمای کلی درس، روی عنوان درس مربوطه کلیک نمایید و وارد درس مربوطه شوید و سپس روی گزینه کلاس آنلاین آن کلیک نمایید و در نهایت روی گزینه پیوستن به کلاس کلیک نمایید و منتظر بمانید تا محیط کلاس برای شما باز شود.

مشکل صوت دارم؟

وقتی روی علامت میکروفن میزنم با خطای قرمز رنگ«To use mic,reload and grant mic permission from browser» روبرو میشم؟

– دسترسی مرورگر خود را به صدای کلاس بررسی فرمایید:

در مرورگر کروم سیستم عامل ویندوز ، در محیط کلاس آنلاین روی علامت قفل کنار آدرس بار مرورگر کروم کلیک فرمایید، روی گزینه Site Setting کلیک نمایید، در پنجره باز شده گزینه Microphone و گزینه Sound را روی حالت Allow قرار دهید، پنجره باز شده را ببندید.

صفحه کلاس را Reload  نمایید و یا کلاس را ببندید و دوباره از گزینه پیوستن به کلاس وارد کلاس شوید.

در مرورگر کروم موبایل ابتدا روی عبارت سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک فرمایید و گزینه Desktop site را فعال نمایید.

سپس روی علامت قفل کنار آدرس بار مرورگر کروم کلیک فرمایید، روی گزینه Site Setting کلیک نمایید، در پنجره باز شده گزینه Microphone و گزینه Sound را روی حالت Allow قرار دهید، پنجره باز شده را ببندید، صفحه کلاس را ببندید و دوباره از گزینه پیوستن به کلاس وارد کلاس شوید.

در مرورگر کروم موبایل در صورتی که گزینه Access your microphoneدر پنجره فوق وجود نداشت ، برروی عبارت سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک فرمایید.
روی گزینه Settings کلیک نمایید ودر منوی ظاهر شده بر روی گزینه Site Settings سایت کلیک کنید و در پنجره ظاهر شده بر روی گزینه All Sites کلیک کنید، سپس روی سایتی که آیکون کلاس آنلاین را دارد کلیک نمایید(https://ac.whc.ir) و در پنجره ظاهر شده بر روی علامت میکروفن (گزینه Access your microphone) کلیک کنید و آن را از حالت Block به Alow تغییر دهید.

چطور می توانم میکروفون طلبه ای را در کلاس فعال کنم؟

اساتید محترم ، در بخش لیست کاربران حاضر در کلاس(ATTENDEES)، روی نام و نام خانوادگی کاربری که میخواهید میکروفون آن را فعال شود، کلیک نمایید و سپس گزینه Microphone را انتخاب نمایید، با این اقدام، کنار نام ایشان در لیست حاضرین علامت آیکون میکروفون نمایش داده می شود و برای طلبه امکان میکروفون فعال می گردد، کافی است ایشان روی آیکون میکروفون در نوار منوی بالای صفحه که بتازگی برایشان آمده است کلیک نمایند تا شما صدای ایشان را در کلاس داشته باشید.

 • جهت غیر فعال نمودن لحظه ای میکروفون طلبه ، روی نام و نام خانوادگی ایشان در لیست کاربران کلیک نمایید و گزینه Mute را انتخاب نمایید و برای برگرداندن به حالت قبلی مجددا از همین طریق گزینه UnMute را انتخاب نمایید.
 • جهت گرفتن دسترسی طلبه به میکروفون، روی نام و نام خانوادگی ایشان در لیست کاربران کلیک نمایید و تیک گزینه Microphone را بردارید.

فعال کردم میکروفون

اساتید محترم دقت نمایند، در صورتی که برای طلاب میکروفون فعال نمایند تا صدای آن ها را داشته باشند، ممکن است طلابی که با افت سرعت مواجه می باشند، دچار قطعی صوت شوند، پس تا آنجا که ممکن است از طلاب بخواهید که با استفاده از محیط گفتگوی متنی(Chat)، اقدام به پاسخگویی سوالات نمایند.

در کلاس آنلاین وقتی که میکروفونم را فعال می کنم و شروع به صحبت می کنم، صدای طلاب قطع می شود؟

جهت رفع مشکل، در نوار منوی بالای کلاس، روی آیکون فلش پایین، که سمت راست آیکون میکروفون که فعال شده است کلیک نمایید، روی گزینه Single Speker Mode کلیک نمایید تا تیک کنار آن برداشته شود.(این امکان فقط برای استاد درس فراهم است.)

اساتید محترم دقت نمایند، در صورتی که برای طلاب میکروفون فعال نمایند تا صدای آن ها را داشته باشند، ممکن است طلابی که با افت سرعت مواجه می باشند، دچار قطعی صوت شوند، پس تا آنجا که ممکن است از طلاب بخواهید که با استفاده از محیط گفتگوی متنی(Chat)، اقدام به پاسخگویی سوالات نمایند.

تصویر غیر فعال ساختن گفتگوی تک نفره

در کلاس آنلاین صدای من را حاضرین کلاس ندارند؟

قبل از شروع کلاس، اقدام به تهیه هدست و یا میکروفون و اسپیکر مناسب نمایید و آن را بصورت صحیح به سیستم خود وصل نمایید.
دقت نمایید که با هندزفری موبایل نمی توانید به عنوان میکروفون در کامپیوتر استفاده نمایید.
جهت رفع مشکل صوت به ترتیب موارد ذیل را بررسی نمایید:

1- بررسی نمایید که فیش میکروفون و هدفون به صورت صحیح وصل شده باشد:

*فیش مربوط به بلندگو به سوکت سبز رنگ در رایانه رومیزی متصل شود.

*فیش مربوط به میکروفون به سوکت صورتی در رایانه رومیزی متصل شود.

*در لپ تاپ هایی که دارای یک درگاه برای اتصال صوت می باشد،  فیش مربوط به میکروفون را به آن متصل نمایید.

*میتوانید از تبدیل های موجود در بازار نیز برای اتصال هدفون دو فیش به لب تاپ استفاده کنید.

از خود میکروفون و بلندگو لپتاپ در صورتی که سالم باشند نیز می توانید استفاده نمایید.

2- بررسی میکروفون فعال در ویندوز :

در ویندوز از طریق منوی Start  عبارت Control Panel را جستجو نمایید، روی آن کلیک نمایید و وارد کنترل پنل شوید.در پنجره کنترل پنل ، جهت تغییر نوع نمایش محتویات موجود در پنجره Control panel لازم است در سمت راست پنجره بر روی فلش رو به پایین View by کلیک نماید و گزینه Large icons انتخاب نمایید و سپس از تنظیمات نمایش داده شده ، گزینه Sound را انتخاب نمایید(این گزینه تنظیم در ویندوز 7 و 10 یکسان می باشد).

*در پنجره Sound به سربرگ Recording بروید.

*برای تست میکروفون، در میکروفون شروع به صحبت نمایید، در جلوی هرکدام از میکروفن های موجود، هر میکروفونی که نوسان داشت آن میکرون فعال است و آن را به عنوان میکروفون پیش فرض انتخاب نمایید.

برای این منظور روی میکروفونی که دارای نوسان است کلیک نمایید و از پایین گزینه Set Defualt را انتخاب نمایید.

*بر روی میکروفون پیش فرض انتخابی  کلیک نمایید و در پایین صفحه دکمه Propertice را انتخاب فرمایید.


در پنجره تنظیمات میکروفون به سربرگ Level بروید و میزان ولوم میکروفون را روی حداکثر قرار دهید و در صورت فعال بودن گزینه Microphone Boost ، آن را در میانه آن تنظیم نمایید  و در پایان روی دکمه OK کلیک فرمایید .


3- از میکروفن  در رایانه خود تست صدا بگیرید:

*در ویندوز 7 و 8 در منوی استارت بروید و عبارت SOUND RECORDER را جستجو نماید و وارد برنامه SOUND RECORDER شوید و صدای خود را ضبط نمایید.

* در ویندوز 10 در منوی استارت VOICE RECORDER را جستجو نماید و وارد نرم افزار VOICE RECORDER  شوید و صدای خود را ضبط نمایید.

*صدای ضبط شده را ذخیره و آن را گوش نمایید. در صورتی که صدا به وضوح پخش میشود، بدین معنی می باشد که میکروفون شما دارای کیفیت مناسب می باشد.

4- لزوم نصب آخرین نسخه مرورگر کروم و غیر فعال کردن VPN و فیلتر شکن :

 می بایست از آخرین نسخه مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید ، آخرین نسخه مرورگر کروم را از نرم افزار های پیش نیاز نصب نمایید.

(در صورت نیاز به بروز رسانی حتما مرورگر خود را بروز رسانی فرمایید) و همچنین در صورتی که از  VPN و یا فیلتر شکن استفاده می نمایید آن را غیر فعال نمایید.

5-انتخاب میکروفن فعال به عنوان میکروفن پیشفرض در کلاس:

*در کلاس  آنلاین ادوب کانکت درس، ابتدا با کلیک بر روی آیکون میکروفون آن را فعال نمایید و سپس روی فلش به سمت پایین کنار علامت میکروفن کلیک نمایید و  از گزینه Select Microphone میکروفون فعال در رایانه خود را انتخاب نمایید.

6– دسترسی مرورگر خود را به صدای کلاس بررسی فرمایید:

در محیط کلاس آنلاین روی علامت قفل کنار آدرس بار مرورگر کروم کلیک فرمایید، روی گزینه Site Setting کلیک نمایید، در پنجره باز شده گزینه Microphone و گزینه Sound را روی حالت Allow قرار دهید، پنجره باز شده را ببندید.صفحه کلاس را Reload  نمایید و یا کلاس را ببندید و دوباره از گزینه پیوستن به کلاس وارد کلاس شوید.در مرورگر کروم موبایل ابتدا روی عبارت سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک فرمایید و گزینه Desktop site را فعال نمایید.

سپس روی علامت قفل کنار آدرس بار مرورگر کروم کلیک فرمایید، روی گزینه Site Setting کلیک نمایید، در پنجره باز شده گزینه Microphone و گزینه Sound را روی حالت Allow قرار دهید، پنجره باز شده را ببندید، صفحه کلاس را ببندید و دوباره از گزینه پیوستن به کلاس وارد کلاس شوید.

در مرورگر کروم موبایل در صورتی که گزینه Access your microphone در پنجره فوق وجود نداشت ، برروی عبارت سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک فرمایید.
روی گزینه Settings کلیک نمایید و در منوی ظاهر شده بر روی گزینه Site Settings سایت کلیک کنید و در پنجره ظاهر شده بر روی گزینه All Sites کلیک کنید، سپس روی سایتی که آیکون کلاس آنلاین را دارد کلیک نمایید(https://ac.whc.ir) و در پنجره ظاهر شده بر روی علامت میکروفن (گزینه Access your microphone) کلیک کنید و آن را از حالت Block به Alow تغییر دهید.

7- بررسی فرمایید که اینترنت شما دارای قطعی نباشد:

لطفا در نوار ابزار بالای کلاس، گوشه سمت چپ، بر روی آیکون کیفیت اتصال کلاس که شبیه آیکون میران آنتن دهی سیم کارت موبایل می باشد، کلیک فرمایید، بررسی فرمایید ، که وضعیت آنتن آن سبز و پر باشد و وضعیت Connection Status کلاس می بایست در حالت Excelent باشد، همچنین مقدار Latency کلاس شما زیر 70 باشد تا کلاس پایداری داشته باشید.توجه نمایید که در حین برگزاری کلاس بصورت مدوام می بایست شرایط بالا برقرار باشد، تا اتصال پایداری را با کلاس داشته باشید در غیر این صورت شما با قطعی صدا یا کلاس مواجه می شوید.

در صورتی که اینترنت شما کیفیت لازم را ندارد ، در صورت امکان اینترنت با سرعت،کیفیت بهتر و پایدارتری را تهیه نمایید، که باقطعی صدا و کلاس مواجه نشوید. و یا می توانید با پشتیبان ارائه دهنده اینترنت (ISP) تماس بگیرید و پیگیری لازم را در رابطه با افت سرعت، کیفیت و پایداری اینترنت داشته باشید.

شماره تماس پشتیبانی سرویس های ارائه دهنده اینترنت(ISP):
سیم کارت همراه اول : 9990 از خطوط همراه اول و 09129990 از سایر خطوط
سیم کارت ایرانسل: 700 از خطوط ایرانسل و 09377000000 از سایر خطوط
سیم کارت شاتل موبایل :۱۰۰ از خطوط شاتل موبایل و ۰۹۹۸۱۰۰۰۰۰۰ از سایر خطوط
سیم کارت رایتل : 200 از خطوط رایتل و 9202000000 از سایر خطوط
وایمکس مبین نت: 1575
ADSL مخابرات : 2020
ADSL شاتل: 91000000
ADSL پارس آنلاین: 1585
ADSL هایوب: 1565
ADSL آسیاتک: 1544
ADSL صبانت : 1524
ADSL پیشگامان: 1577
ADSL فن آوا: 1538
ADSL دیده بان نت: 1571
ADSL عصر تلکام: 02187778
ADSL آنلاین نت: 02171362
ADSL سپنتا: 84210
ADSL صفر و یک : 48650
ADSL راینت : 02148086
ADSL رهام داتک: 02181681

8- دریافت صدای خود را از کلاس بررسی فرمایید:

در محیط کلاس در نوار بالای صفحه ، در گوشه سمت راست روی عبارت سه نقطه (کنار آنتن وضعیت اتصال) کلیک فرمایید.

روی گزینه Speaker& Microphone Setup کلیک فرمایید.

در پنجره باز شده در سربرگ Speaker روی گزینه اجرای صوت)آیکونplay) کلیک فرمایید، منتظر بمانید و صوتی که پخش می شود را گوش نمایید، با توجه به این گزینه در صورتی که شما صوتی را از بلندگو سیستم خود شنیدید، این بدان معنی است که شما از کلاس درس صوت را بدون مشکل دریافت می نمایید.در سربرگ Microphone در بخش Test Microphone با کلیک بر روی آیکون Record،  ابتدا اقدام به ضبط صدای خود می نمایید، سپس با کلیک بر روی آیکون Stop Recording ضبط صدا را متوقف می نمایید و در پایان با کلیک بر روی دکمه Play Recordig صدای ضبط شده خود را گوش می نمایید.

در این مرحله اگر صدای خود را بصورت واضح می شنوید بدین معنی است که شما بدون هیچ مشکلی صدای خود را می توانید به سامانه ارسال و از سامانه دریافت نمایید و در صورتی که حاضرین در کلاس مشکل قطعی صدا دارند این مشکل از سمت شما نمی باشد و می بایست حاضرین صوت خود را بررسی نمایند.

در کلاس آنلاین صدای استاد را ندارم؟

جهت رفع مشکل به ترتیب موارد زیر را بررسی فرمایید:

1- بررسی فرمایید که در ساعت برگزاری کلاس، وارد محیط کلاس آنلاین شده باشید.

2- بررسی فرمایید که استاد در کلاس حضور داشته باشند:

 • در لیست حاضرین، کاربران بخش Host، استاد با نام و نام خانوادگی خود حضور داشته باشد:
  در غیر این صورت می توانید با تماس با آموزش مدرسه از ساعت برگزاری کلاس و ساعت حضور استاد در کلاس جویا شوید.

3- بررسی فرمایید که استاد در کلاس در حال گفتگو می باشند:

 • در لیست حاضرین، کاربران بخش Host، استاد با نام و نام خانوادگی خود حضور دارند و جلوی اسم ایشان آیکون میکروفن فعال می باشد.
 • همچنین علامتی شبیه علامت wifi گوشی موبایل ، روشن و خاموش می شود، که این به این منظور استاد در حال گفتگو می باشند.
 • در محیط گفتگوی متنی (چت) از طلاب دیگر بپرسید که آیا صدای استاد را دارند و یا نه؟4- بررسی فرمایید که دستگاه بلندگو شما روشن باشد و فیش آن به سوکت مربوط به بلندگو (سوکت سبز رنگ)، متصل باشد و شما بتوانید با اجرای فایل های صوتی داخل سیستم ، صدای مناسبی را از دستگاه بلندگو داشته باشید.5- بررسی فرمایید که اینترنت شما دارای قطعی نباشد:

 • لطفا در نوار ابزار بالای کلاس، گوشه سمت چپ، بر روی آیکون کیفیت اتصال کلاس که شبیه آیکون میران آنتن دهی سیم کارت موبایل می باشد، کلیک فرمایید، بررسی فرمایید ، که وضعیت آنتن آن سبز و پر باشد و وضعیت Connection Status کلاس می بایست در حالت Excelent باشد، همچنین مقدار Latency کلاس شما زیر 70 باشد تا کلاس پایداری داشته باشید.
 • توجه نمایید که در حین برگزاری کلاس بصورت مدوام می بایست شرایط بالا برقرار باشد، تا اتصال پایداری را با کلاس داشته باشید در غیر این صورت شما با قطعی صدا یا کلاس مواجه می شوید.
 • در صورتی که اینترنت شما کیفیت لازم را ندارد ، در صورت امکان اینترنت با سرعت،کیفیت بهتر و پایدارتری را تهیه نمایید، که باقطعی صدا و کلاس مواجه نشوید. و یا می توانید با پشتیبان ارائه دهنده اینترنت (ISP) تماس بگیرید و پیگیری لازم را در رابطه با افت سرعت، کیفیت و پایداری اینترنت داشته باشید.

شماره تماس پشتیبانی سرویس های ارائه دهنده اینترنت(ISP):
سیم کارت همراه اول : 9990 از خطوط همراه اول و 09129990 از سایر خطوط
سیم کارت ایرانسل: 700 از خطوط ایرانسل و 09377000000 از سایر خطوط
سیم کارت شاتل موبایل :۱۰۰ از خطوط شاتل موبایل و ۰۹۹۸۱۰۰۰۰۰۰ از سایر خطوط
سیم کارت رایتل : 200 از خطوط رایتل و 9202000000 از سایر خطوط
وایمکس مبین نت: 1575
ADSL مخابرات : 2020
ADSL شاتل: 91000000
ADSL پارس آنلاین: 1585
ADSL هایوب: 1565
ADSL آسیاتک: 1544
ADSL صبانت : 1524
ADSL پیشگامان: 1577
ADSL فن آوا: 1538
ADSL دیده بان نت: 1571
ADSL عصر تلکام: 02187778
ADSL آنلاین نت: 02171362
ADSL سپنتا: 84210
ADSL صفر و یک : 48650
ADSL راینت : 02148086
ADSL رهام داتک: 02181681

6- می بایست ،اگر از vpn و یا فیلتر شکن استفاده می نمایید آن را غیر فعال نمایید.

7- می بایست از آخرین نسخه مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید:
آخرین نسخه مرورگر کروم را از نرم افزار های پیش نیاز نصب نمایید(در صورت نیاز به بروز رسانی حتما مرورگر خود را بروز رسانی فرمایید).

8- دسترسی مرورگر خود را به صدای کلاس بررسی فرمایید:

 • در محیط کلاس آنلاین روی علامت قفل کنار آدرس بار مرورگر کروم کلیک فرمایید، روی گزینه Site Setting کلیک نمایید، در پنجره باز شده گزینه Microphone و گزینه Sound را روی حالت Allow قرار دهید، پنجره باز شده را ببندید.
 • صفحه کلاس را ببندید و دوباره از گزینه پیوستن به کلاس وارد کلاس شوید.

 • در مرورگر کروم موبایل ابتدا روی عبارت سه نقطه جلوی آدرس بار مرورگر کلیک فرمایید و گزینه Desktop site را فعال نمایید. سپس روی علامت قفل کنار آدرس بار مرورگر کروم کلیک فرمایید، روی گزینه Site Setting کلیک نمایید، در پنجره باز شده گزینه Microphone و گزینه Sound را روی حالت Allow قرار دهید، پنجره باز شده را ببندید، صفحه کلاس را ببندید و دوباره از گزینه پیوستن به کلاس وارد کلاس شوید.

9- دریافت صدای خود را از کلاس بررسی فرمایید:

 • در محیط کلاس در نوار بالای صفحه ، در گوشه سمت راست روی عبارت سه نقطه (کنار آنتن وضعیت اتصال) کلیک فرمایید.
 • روی گزینه Speaker& Microphone Setup کلیک فرمایید
 • روی گزینه اجرای صوت(آیکون play) کلیک فرمایید.

 • با توجه گزینه بالا در صورتی که شما صوتی را از بلندگو سیستم خود شنیدید، این بدان معنی است که شما از کلاس درس صوت را بدون مشکل دریافت می نمایید، در صورتی که استاد در حال گفتگو در کلاس باشند و شما صوتی را دریافت نمی نمایید و صوت استاد کلاس دارای مشکل است.

در کلاس آنلاین بصورت مداوم صدای استاد قطع و وصل می شود، چیکار کنم؟ و یا از کلاس بصورت خودکار خارج می شوم؟

مشکل از کندی اینترنت باشد ، لطفا در نوار ابزار بالای کلاس، گوشه سمت چپ، بر روی آیکون کیفیت اتصال کلاس که شبیه آیکون میران آنتن دهی سیم کارت موبایل می باشد، کلیک فرمایید، بررسی فرمایید ، که وضعیت آنتن آن سبز و پر باشد و وضعیت Connection Status کلاس می بایست در حالت Excelent باشد، همچنین مقدار Latency کلاس شما زیر 70 باشد تا کلاس پایداری داشته باشید.

توجه نمایید که در حین برگزاری کلاس بصورت مدوام می بایست شرایط بالا برقرار باشد، تا اتصال پایداری را با کلاس داشته باشید در غیر این صورت شما با قطعی صدا یا خروج کلاس مواجه می شوید.

در صورتی که موارد بالا بسیار عالی و بصورت مداوم برقرار می باشد و با قطعی صدای استاد مواجه می باشید، مشکل از اینترنت سیستم استاد می باشد.

در صورتی که اینترنت شما کیفیت لازم را ندارد ، در صورت امکان اینترنت با سرعت،کیفیت بهتر و پایدارتری را تهیه نمایید، که باقطعی صدا و کلاس مواجه نشوید.
و یا می توانید با پشتیبان ارائه دهنده اینترنت (ISP) تماس بگیرید و پیگیری لازم را در رابطه با افت سرعت، کیفیت و پایداری اینترنت داشته باشید.

شماره تماس پشتیبانی سرویس های ارائه دهنده اینترنت(ISP):
سیم کارت همراه اول : 9990 از خطوط همراه اول و 09129990 از سایر خطوط
سیم کارت ایرانسل: 700 از خطوط ایرانسل و 09377000000 از سایر خطوط
سیم کارت شاتل موبایل :۱۰۰ از خطوط شاتل موبایل و ۰۹۹۸۱۰۰۰۰۰۰ از سایر خطوط
سیم کارت رایتل : 200 از خطوط رایتل و 9202000000 از سایر خطوط
وایمکس مبین نت: 1575
ADSL مخابرات : 2020
ADSL شاتل: 91000000
ADSL پارس آنلاین: 1585
ADSL هایوب: 1565
ADSL آسیاتک: 1544
ADSL صبانت : 1524
ADSL پیشگامان: 1577
ADSL فن آوا: 1538
ADSL دیده بان نت: 1571
ADSL عصر تلکام: 02187778
ADSL آنلاین نت: 02171362
ADSL سپنتا: 84210
ADSL صفر و یک : 48650
ADSL راینت : 02148086
ADSL رهام داتک: 02181681